Charakteristika: Táto pozoruhodná huba z čeľade Meruliaceae, v mladosti tvoriaca karfiolu podobnú belavú masu, rastie v lete a na jeseň na pňoch a koreňoch listnatých, vzácnejšie ihličnatých stromov. Spôsobuje bielu hnilobu dreva. Nápadná je tým, že podobne ako jelenkovka pálčivá - Hydnellum peckii roní kvapky červenej tekutiny. Poranením sa sfarbuje do červenohneda. V dospelosti majú plodnice pleťovca premenlivý tvar – môžu byť vejárovité, lastúrovité, laločnaté či zrastené, vzácnejšie aj s hlúbikom a dorastajú do veľkosti až 20 cm v priemere. Ústia rúrok sú hranaté až labyrintové. Dužina má nenápadnú vôňu. Zaujímavosťou je tvorba chlamydospór na klobúku. Biele, konídiové štádium tejto huby je známe aj pod menom Ceriomyces terrestris. Výtrusný prach je biely až bledožltkastý. Pleťovec obyčajný je nejedlá huba, rozšírená v Európe a v Amerike.
Mikroskopické znaky: Výtrusy sú vajcovito elipsoidné, 4-7 × 3-5 µm veľké. Chlamydospóry majú guľovitý tvar, hrubú bunkovú stenu a sú bledožltkasté. Prítomné sú aj tzv. gleocystidy, čo sú tenkostenné cystidy s olejovitým až zrnitým obsahom.
MycoBank
Podobné druhy: Z rodu Abortiporus je v Európe známy len tento jeden druh. Vďaka tvarovej premenlivosti plodníc sa rozlišujú rôzne variety a formy. Charakterizuje ho predovšetkým prítomnosť chlamydospór a ronenie krvavočervenej tekutiny. Poznámka: Do rodu sa celosvetovo zaraďujú len tri druhy. Na zemi a hnijúcom dreve v Keni a Nigérii rastie druh Abortiporus roseus a v roku 2010 bol z Ekvádoru opísaný úplne nový druh A. chocoensis. V rode pôvodne známy A. fractipes bol preradený do rodu Loweomyces. Ján Červenka |