neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Otis tarda
autor: Štefan Brunczlík
WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

Atlas rastlín ( Flóra Európy )
O ATLASE


Administrátori sekcie: Jarmila Richmanová, Robert Šuvada, Peter Bagin, Kristián Bacsa, Richard Hrivnák
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Aethionema saxatile (L.) W. T. Aiton.

sivuľka skalná

  

Systém: Plantae - Magnoliophyta - Rosopsida
Rad: Brassicales
Čeľaď: Brassicaceae (kapustovité)
Rod: Aethionema

Syn.: Thlaspi saxatile L.
sivutka skalní (CZ) - Steintäschel (D)

Opis: Dvojočná až trváca bylina s drevnatejúcim koreňom a bázami stoniek. Dosahuje výšku 5 - 20 cm. Listy na báze stonky takmer protistojne zblížené, no netvoria ružicu, stredné a horné listy striedavé, kratučko stopkaté, sivozelené, slabo mäsité, holé. Kvety sú usporiadané v chocholíkatých strapcoch, ktoré sú spočiatku husté, v čase plodov oddialené. Kališné lístky zelené, široko obrátene vajcovité s úzkym suchoblanitým lemom. Korunné lupienky obrátene vajcovité, ružové až fialové, menej často i biele. Plodom je sploštená, dvojpuzdrová, nezriedka i jednopuzdrová šešuľka so širokými krídlami.
Areál výskytu: Nominátny poddruh má mediteránno-alpský areál. Rastie v Alžírsku, v južnej Európe od Španielska po Albánsko, Bulharsko a Banát. V širšej oblasti mediteránu sa vyskytuje niekoľko ďalších poddruhov. Na Slovensku je v súčasnosti známych niekoľko lokalít v horskej skupine Rokoša, kde sa vyskytuje od ca 280 m.n.m pri Dolných Vesteniciach až po ca 780 m.n.m. na jednej z rázsoch vrchu Rokoš. Lokality predstavujú severnú hranicu autochtónneho rozšírenia druhu.
Ekológia: Hemikryptofyt. V oblasti Rokoša rastie na plytkých pôdach, zväčša typu litozem karbonátová, ktoré sa vyvinuli na dolomitickom podklade. Často však rastie iba na dolomitickej sutine osídlenej rozvoľnenou vegetáciou pionierskych xerotermných druhov.
Kvitnutie: IV – VI.
Ohrozenie, ochrana: EN – ohrozený, zákonom chránený druh. Lokality v blízkosti Dolných Vesteníc sú ohrozené sekundárnou sukcesiou a príležitostným jazdením vyznávačov motocrossu. Ostané lokality sú relatívne odľahlé a nedostupné. Lokality sivuľky a xerotermnej vegetácie s početným výskytom ďalších chránených druhov v oblasti Dolných Vesteníc by si zaslúžili územnú ochranu.

Literatúra:
MARHOLD, K. Aethionema saxatile (L.) W. T. Aiton. In: Goliašová, K. & Šípošová, H. (eds). Flóra Slovenska V/4. Veda, Bratislava, 2002. pp. 618-621. ISBN 80-224-0710-0

Spracoval: Mário Duchoň (2009)

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Mário Duchoň


Mário Duchoň


Jaroslav Košťál


Peter Bagin


DETAILY (mikrofotografie, detailné zábery druhu)


Peter Bagin

Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(2 záznamy)


Všetky fotografie druhu 1Mário DuchoňMajco Mokráň

RE: [2]

...dnes iba jeden trošku rozkvitnutý  :(

Majco Mokráň

RE: [1]Mário Duchoň

RE: [8]Miroslav Fekiač


Všetky fotografie druhu 1
Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.