neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Craterocolla cerasi
autor: Vojtech Pšenka




pozvanka

Atlas rastlín ( Flóra Európy )
O ATLASE


Administrátori sekcie: Jarmila Richmanová, Robert Šuvada, Peter Bagin, Kristián Bacsa, Richard Hrivnák
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
A - B - [C] - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Crepis sibirica L.

škarda sibírska

  

Systém: Plantae - Magnoliophyta - Rosopsida
Rad: Asterales
Čeľaď: Cichoriaceae (čakankovité)
Rod: Crepis
škarda sibiřská (CZ)

Opis: Trváca bylina s plazivým, rozvetveným podzemkom vysoká 30-150 cm. Stonka je žliabkovitá, chlpatá, vo vrchnej časti chocholíkovito rozkonárená. Dolné listy sú veľké, vajcovito až podlhovasto elipsovité, náhle zúžené do dlhej, krídlovitej stopky, okraj čepele hrubo zubatý. Horné listy prisadajú na stonku srdcovitou, poloobjímavou bázou čepele. Úbory ( v počte 2–6 ) umiestnené jednotlivo na hrubých stopkách, sú v Ø 3-5 cm veľké, zákrov dvojradový, kvety jasnožlté. Plodom sú hnedé, vretenovité nažky s 20 rebrami.
Areál výskytu: Druh s eurázijským rozšírením, jeho západná hranica prebieha územím Moravy ( Hrubý Jeseník - Veľká kotlina) a Slovenska, smerom na východ zasahuje až do východnej Sibíri. V Ázii sa vyskytuje približne po severnú polárnu kružnicu na severe a smerom na juh cez pohoria centrálnej Ázie až po Himaláje. Súvislý výskyt na Sibíri siaha od Uralu až po Lensko-kolymskú oblasť, odtiaľ presahuje do severnej časti európskeho Ruska, Poblatia, Podolia, izolovane rastie na Kaukaze. Okrem slovenských lokalít ju v Karpatoch nájdeme ešte v Rumunsku a na západnej Ukrajine. Na Slovensku bola škarda sibírska zaznamenaná na viacerých lokalitách vo fytogeografických okresoch Strážovské vrchy, Vtáčnik, Muránska planina, Lúčanská M.F., Krivánska M.F., Veľká Fatra, Chočské vrchy, Nízke Tatry, Spišské kotliny, Západné Beskydy a Spišské vrchy. V súčasnosti sú však potvrdené iba lokality: Kľak ( Lúč. M.F. ); Stoh ( Kriv. M.F. ); Kopa pri Ľubochni ( Veľká Fatra ); dve lokality v masíve vrchu Zvolen pri Donovaloch ( Nízke Tatry ); dve lokality v Levočských vrchoch ( Spiš. vrchy ).
Ekológia: V Západných Karpatoch, ale aj na lokalite vo Východných Sudetoch na Jesenníku sa druh vyskytuje vo vysokosteblových nivách triedy Mulgedio – Aconitetea Hadač et Klika in Klika 1948, vo svetlých sutinových lesoch, na ich okrajoch a na suťovitých svahoch s krovinovými formáciami. V Levočských vrchoch sa vyskytuje v svetlých dubinách s prímesou iných drevín. Vertikálne zasahuje do podhorských až horských polôh.
Kvitnutie: VII. – VIII.
Ohrozenie: Na Slovensku ohrozený (EN), zákonom chránený taxón.

Literatúra:
DOSTÁl, J. 1989. Nová květena ČSSR 2. Academia, Praha. p. 1130-1132.
HOLUB J. 1999a. Crepis sibirica L. In: Čeřovský, J., Feráková, V., Holub, J., Maglocký, Š., Procházka, F. et al. Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlín a živočíchov SR a ČR 5, Vyššie rastliny. Príroda, Bratislava. p. 116
TURISOVÁ, I., 1997. Crepis sibirica na Slovensku. Preslia 69: 115-119.

Spracoval: Mário Duchoň

Literatúra (prílohy): Crepis sibirica - Kak (MF) ;
 
TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Mário Duchoň


Mário Duchoň


Mário Duchoň


Mário Duchoň


Mário Duchoň


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(0 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1



Daniela Tomášiková



Daniela Tomášiková



Daniela Tomášiková



Mário Duchoň

RE: [3]



Mário Duchoň


Všetky fotografie druhu 1
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.