Opis: Klobúk 20-100 mm široký, spočiatku polguľovitý neskôr klenutý, plocho klenutý až plochý, vláknito plstnatý až vláknito šupinkatý, postupne takmer holý, okrový až žltohnedý, v strede tmavší, suchý. Lupene riedke a pomerne hrubé, krátko zbiehavé, spočiatku oranžovohnedé až purpurovohnedé, neskôr od výtrusov olivovočernasté, s belavým ostrím, vylučujú vodnaté kvapky. Hlúbik 20-100 mm dlhý a 5-10 mm hrubý, valcovitý, vláknito pásovaný, v hornej časti špinavobelavý, nižšie okrovohnedý, v hornej tretine s nevýraznou prstencovitou zónou po pavučinovitej plachtičke. Dužina oranžovohnedá až olivovohnedá, so slabou vôňou a nepríjemnou chuťou. Výtrusný prach hnedočierny. Výtrusy 8 -11 × 5,5-6,5 µm, citrónovité, husto bradavičnaté, s výrazným klíčnym pórom, tmavohnedé.
Praktický význam: Je to jedlá huba.
Liečivé účinky: Nie sú známe
Ekologický význam: Je to saprofyt.
Výskyt: Rastie dosť hojne od júla do októbra v listnatých lesoch, ale aj mimo lesa v záhradách, parkoch a ľudskou činnosťou narušených miestach. Spravidla vyrastá v bohatých skupinách alebo trsoch.
Rozšírenie: Známa je zo Severnej Ameriky (U. S. A.), Európy (Andorra, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Írsko, Island, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia), Ázie (Japonsko) a Austrálie (Nový Zéland). U nás je všeobecne rozšírená.
Zámena: Ohnivé, oranžovohnedé sfarbenie má plačlivka ohnivá – Lacrymaria pyrotricha. Mikroskopicky sa líši silno inkrustovanými hýfami v pokožke klobúka. Cystidy ďalšieho druhu, plačlivky Lacrymaria glareosa zasa majú menšie plodnice a cystidy s charakteristickým úzkym výbežkom na vrchole.
Pôvod latinského názvu: Rodové meno „Lacrymaria“ má pôvod v slove „lacryma“ = slza. Druhový názov je utvorený od základu „lacrymabundus“, čo znamená roniaci slzy. Huba je charakteristická vylučovaním vodnatých kvapiek z lupeňov.
Iné slovenské mená: rusavka slziaca (1955)
Ľudové názvy: Nie sú známe.
Poznámka: Tento druh kedysi patril do rodu drobuľka – Psathyrella. Od neho sa líši najmä bradavičnatými výtrusmi.
autor: Ján Červenka posledná úprava: 9. 1. 2015 |