Opis: Klobúk 30-60 mm, polguľovitý, čoskoro rozprestretý, zriedka s nízkym hrboľom, s podvinutým okrajom, s hnedočervenými až hrdzavočervenými šupinami alebo vláknami na bielom až bledožltkastom podklade. Lupene husté, bledo žltkastosivé, neskôr okrovohnedé. Hlúbik 30-70 mm dlhý a 5-12 mm hrubý, valcovitý až akosi kyjakovitý, niekedy sa zužuje, biely až žltkastobiely, na báze červenkastohnedý, na otlačených miestach žltnúci; celková plachtička hojná, najprv bledá, čoskoro červenkastá, zvyčajne vytvára na hlúbiku vláknité vločky. Ddužina často dutá, biela, neskôr po poranení žltá, s jemnou vôňou a korenistou chuťou. Výtrusy 6.5-7.5 × 5-5.5 µm, takmer guľovité, silno až stredne bradavičnaté.
Praktický význam: Nejedlý.
Liečivé účinky: Nie sú známe.
Ekologický význam: Tvorí mykorízu s listnatými drevinami.
Výskyt: Rastie zvyčajne zväzkovito v listnatých a zmiešaných lesoch, hlavne pod dubmi, bukmi alebo brezami, často na suchej, kyslej pôde chudobnej na živiny.
Rozšírenie: Známy je zo Severnej Ameriky (Kanada, U. S. A.), Strednej Ameriky (Kostarika), Európy (Česká republika, Dánsko, Fínsko, Írsko, Luxembursko, Nemecko, Nórsko, Rakúsko, Rusko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Veľká Británia) a Ázie (Japonsko). U nás je rozšírený len v teplejších oblastiach, najmä v pahorkatinnom stupni.
Zámena: Vďaka svojmu charakteristickému vzhľadu a jedinečnej kombinácii znakov je ťažko zameniteľný.
Pôvod latinského názvu: Rodový názov „Cortinarius“ je utvorený od slova „cortina“, čo je v latinčine pomenovanie pre pavučinu.
Iné slovenské mená: Nie sú známe.
Ľudové názvy: Nie sú známe.
autor: Ján Červenka posledná úprava: 10. 1. 2015 |