Biotop: | Niekoľko desiatok plodníc v rôznych štádiách rástlo v smrekovo-borovicovom lese v machu, v ihličí a na machnatých kopčekoch.
Medzi prvé jarné, menej nápadné huby, ktoré sa ukazujú v ihličnatých lesoch v opadanom ihličí alebo v machu, aj keď pre praktických hubárov bezvýznamné, patrí misôčka černastá.
Táto nenápadná huba spraví nedočkavým návštevníkom lesa a mykofotografom po dlhých zimných dňoch už začiatkom jari (pri teplom počasí často už aj v januári) veľkú radosť. Jej nálezy nie sú až tak časté a preto ma veľmi teší aj lokalita v Považskej Bystrici.
Plodnice sú široké približne 10 - 30 mm, najprv polguľovitého alebo guľovitého tvaru, neskôr sa rozvíjajú na miskovitý, v starobe až sploštený tvar. Vonkajšia časť je hnedočiernej, čiernej až tmavo čiernej farby, jemne plstnatá (pokrytá jemnými chĺpkami). Vnútorná časť (hymenium) je plodná, obsahuje výtrusy, býva taktiež čiernej farby, zamlada lesklá, neskôr matná. Okraj je často zvlnený a mierne zakrivený dovnútra.
Táto pomerne nenápadná, asi aj často bežnými hubármi prehliadaná huba rastie zriedkavo vo vlhkejších ihličnatých lesoch v machnatých častiach, často priamo v machu alebo mimo neho, taktiež v nízkej tráve okolo ihličnatých stromov. Plodnice rastú prisadnuto na opadanom smrekovom ihličí jednotlivo alebo skupinovo, ojedinele aj trsovito. Rastie v jarných mesiacoch (v marci až v máji), veľmi často aj hneď po roztopení snehu. Pri miernej zime a pri dlhšie trvajúcom oteplení sa môže stať, že vyrastie aj v januári alebo vo februári.
Nejedlá huba, pre svoju veľkosť a nie častý výskyt by ani praktický význam nemala. |