neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Limosella aquatica
autor: Majco Mokráň




pozvanka

Atlas cicavcov ( cicavce )

Spracoval: Viliam Ridzoň

prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Canis lupus Linnaeus, 1758

vlk dravý

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Mammalia
Rad: Carnivora
Čeľaď: Canidae (psovité)
Rod: Canis

Popis: Vlk je najväčšia európska psovitá šelma, a aj najväčšia na Slovensku žijúca psovitá šelma. Meria 66 až 96 cm pri ramene, 102 až 147 cm od hlavy po základ chvosta. Dĺžka chvosta je 33 až 51 cm. Priemerná váha je od 27 do 45 kilogramov, ale môžu mať aj 18 či 80 kilogramov. Samice majú zväčša o 20% menšiu hmotnosť. Farba vlka môže byť sivá, biela, čierna, červená, hnedá a súvisí s prostredím kde žijú.  Mláďatá majú tmavšiu srsť a modré oči, ktoré sa približne po 10 týždňoch zmenia na zlatožlté. Zrak je veľmi ostrý a vyvinutý hlavne na vnímanie pohybu. Vlk počuje až do frekvencie 80 kHz a vie zamerať jeden konkrétny zvuk, na otvorenom priestranstve počujú do diaľky okolo 8 kilometrov. Čuch hrá v živote vlka veľmi dôležitú úlohu, nos obsahuje 200 miliónov čuchových receptorov a v dobrých podmienkach vlci zavetria pach aj na 3 kilometre. Sú vysoko spoločenské, žijúce vo svorkách od 2 až do 30 jedincov, veľkosť svorky závisí od potravných podmienok. Rozmno-žovanie je dokonalé, postarajú sa oň najsilnejší jedinci svorky. Obdobie tehotenstva trvá osem až deväť týždňov. 3 až 10 šteniatok sa narodí v brlohu vykopanom na tento účel. Šteniatka sa rodia slepé. Matka sa o ne stará a kŕmi materinským mliekom šesť až osem týždňov.

Výskyt a rozšírenie: Žijú v súvislých lesných komplexoch a horských spoločenstvách v zmiešaných a ihličnatých lesoch s výskytom bukov, jedle, ojedinele borovice a smrekov. Obľubujú lesy rovné ako aj lesy prelínané tmavými hlbokými zrázmi a dolinami s bohatým výskytom raticovej zvery. V podstate sú veľmi plaché tvory zdržujúce sa v skupinkách, svorkách, žijúc a loviac spolu, čo najďalej od civilizácie. Revír vlčej svorky má v zime 20 až 50 kilometrov. V lete sa revír zmenší na 5 až 10 kilometrov. Vlkov u nás žije asi 150 a vyskytujú sa v Strážovských a Kremnických vrchoch, Malej a Veľkej Fatre, Kysuciach, Vysokých a Nízkych Tatrách.

Ochrana: Vlk dravý je jedným z najvýznamnejších kľúčových vrcholových predátorov limitujúcich veľkosť a ovplyvňujúcich zdravotný stav populácií voľne žijúcich bylinožravcov. Vlky sú na Slovensku prísne chránené.

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Ivan Godál


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(0 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1 [2] ďaľšia



Ján Sečianský



Ján Sečianský



Ivan Godál

RE: [2]



Dominik Kalata

RE: [8]

Voľná príroda

Ladislav Dzivjak

RE: [14]

Voľná príroda

Ladislav Dzivjak

RE: [16]



Michal Tréger

RE: [5]



Ivan Godál

RE: [7]



Ivan Godál

RE: [1]



Mirka Kukurová

RE: [1]



Mirka Kukurová



Mirka Kukurová



Eduard Žákovic

RE: [5]



Eduard Žákovic



Eduard Žákovic


Všetky fotografie druhu 1 [2] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.