neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  


zobraziť všetky fotografie týždňa
Syntarucus pirithous
autor: Pavel Vojtek


WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

Atlas cicavcov ( cicavce )

Spracoval: Viliam Ridzoň

prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Cervus elaphus Linnaeus, 1758

jeleň lesný

 

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Mammalia
Rad: Artiodactyla
Čeľaď: Cervidae (jeleňovité)
Rod: Cervus

Popis:  Rozlišuje sa okolo 28 poddruhov. Dĺžka tela samcov dosahuje až 250 cm, chvosta 15 cm, výška na kohútiku 150 cm a hmotnosť 250 kg. Jelenice sú o tretinu menšie. Charakteristické je žltkasté zrkadlo. Letná srsť je prevažne červenohnedá, zimná sivohnedá. Nohy a plecia karpatských jeleňov sú takmer čierne. Na rozdiel od jeleníc majú jelene mohutné parožie a v čase ruje i v zime zreteľnú hrivu. Samcom rastú na hlave vidlicovité parohy, ktorých sila, mohutnosť a rozvetvenie závisia od veku a vývinového stavu. Niekoľko dní po opadnutí starého parožia začína rásť nové. Jeho predlžovanie a rast trvá asi 100 dní. Jelenčatá sú do veku 2-3 mesiace výrazne škvrnité. Jelenia ruja je od polovice septembra do polovice októbra. Jelene sa od večera do rána ozývajú hlbokým hrdelným ručaním. Jelenčatá sú hneď po narodení veľmi čulé a cicajú 4 mesiace. Dožívajú sa maximálne 20 rokov. Jelenia zver žije, okrem najstarších samcov a okrem času ruje, v pevne organizovaných čriedach. Mladé samce tvoria samostatné čriedy, žijú samotársky. Na dorozumievanie slúžia jeleňom rôzne pachové, zrakové i hlasové signály. Cez deň sa ukrývajú v húštinách, vo vysokej tráve či v poľných kultúrach a až večer vychádzajú na pašu. Za noc prejdú pomalou chôdzou niekoľko kilometrov. Početnosť našej populácie bola koncom deväťdesiatych rokov 20.storočia veľmi vysoká a spôsobovala neúnosné škody na lese, ale v súčasnosti je znížená a nepresahuje 35 000 jedincov.

Výskyt a rozšírenie: Jeleň sa vyskytuje nepravidelne po celej Európe okrem jej najsevernejších častí, v Ázií, severnej Afrike a v Amerike. Naše populácie sa označujú za poddruh jeleňa lesného stredoeurópskeho, ale na východe k nám zasahuje aj poddruh jeleňa karpatského. Súčasné rozšírenie jelenej zveri sa u nás sústredilo predovšetkým do horských oblastí. Jelene majú najradšej listnaté a zmiešané lesy s otvorenými plochami, ako sú rúbaniská a lúky. Bežne sa však vyskytujú aj v rozsiahlych, často menej úživných ihličnatých lesoch, ale aj v agrárnej krajine, keď im plodiny poskytujú potrebný úkryt. Potravu pre jeleňov tvoria najmä rôzne druhy tráv a bylín, pupene, výhonky, lístie a kôra drevín, rôzne plody a poľné kultúry. Pri vysokom počte spôsobujú svojou potravovou špecializáciou veľké škody lesnému hospodárstvu odhryzom drevín a lúpaním kôry, ale škodia aj v poľnohospodárstve.

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Ivan Godál


Ivan Godál


Ivan Godál


Ivan Godál


Ivan Godál


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(3 záznamy)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] ďaľšiaMarián KulíšekJán Sečianský

Toto sa mi podarilo nafotiť vedľa cesty medzi obcami Spišský Hrušov a Bystrany. Bolo tam cca 55-60 kusov vysokej zvere, niektoré ležali na zemi. Pristavil sa starší pán a tvrdil, že ich museli z lesa vyhnať vlci. Fotené zo vzdialenosti cca 250-300m. Pridávam len pre zaujímavosť, neskôr vymažem.

Gabriel Gabriš

RE: [2]Peter Bagin

samec v ruji<br><br>väčšie rozlíšenie: https://yourshot.nationalgeographic.com/photos/12797461/

Michal RichterJan ŠlapákPeter Jurík

RE: [2]Peter Jurík

RE: [2]Maroš Margetín

RE: [16]Maroš Margetín

RE: [5]

čerstvo vykúpaný

Maroš Margetín

RE: [4]Maroš Margetín

RE: [2]

jeden z najsilnejších jeleňov tohtoročnej ruje,nepravidelný 16-torák,odhad veku 10+.

Maroš Margetín

RE: [6]

videjó-https://www.youtube.com/watch?v=UOeAKfugkKM

Maroš Margetín

RE: [9]Peter Jurík


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] ďaľšia
Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.