Začíname ďalší seriál z dielne FotoNetu. Budeme sa v ňom venovať druhovej diverzite húb na rôznych kontinentoch, pričom si vezmeme na mušku každý rod zvlášť. V prvej časti sa zameriame na pašupinovky – Rozites.
Rozites (pašupinovka) je rod patriaci do čeľade Cortinariaceae (pavučinovcovité). Vzhľad majú pašupinovky veľmi podobný ako príbuzné pavučinovce, no lupene zakrýva blanité, nie pavučinovité velum. Zvyčajne majú útržky vela aj na klobúku a to môže byť biele až fialové. Charakteristické sú tiež šupinky na hlúbiku v oblasti nad prsteňom. U nás rastúca pašupinovka obyčajná má lupene okrové až hrdzavé, inde vo svete však rastú aj druhy, ktoré ich majú zreteľne ružovkasto až fialovo sfarbené. Na báze hlúbika je niekedy prítomná nevýrazná pošvovitá zóna. Typickými sú bradavičnaté výtrusy mandľovitého tvaru. Výtrusný prach je hrdzavohnedý. V rode Rozites sú mykorízne druhy, rastúce pod rôznymi drevinami, či už listnatými alebo ihličnatými. V poslednom období boli niektoré druhy z rodu rozites preradené medzi pavučinovce – Cortinarius či do rodu Descolea z čeľade Bolbitiaceae.
Začneme nám známou pašupinovkou obyčajnou - Rozites caperatus, ktorú anglicky hovoriaci hubári volajú „cigánska huba“ alebo „lesné kuriatko“. Nedávne štúdie DNA od U. Peintnera z roku 2002 ukázali, že patrí medzi pavučinovce a preto dostala nový názov Cortinarius caperatus. Nakoniec sa teda zistilo, že Fries mal predsa len pravdu, keď dal tejto hube práve toto meno. I keď je to jedlá huba, začiatočníci by ju kvôli možnej zámene radšej nemali zbierať. Pašupinovka obyčajná je dokonca zobrazená i na istej grónskej poštovej známke: http://www.topoftheworld.nu/billeder/430...
Na južnej pologuli, špeciálne na Novom Zélande možno pri potulkách prírodou natrafiť na tieto druhy: Rozites castanellus, ktorá svoje meno získala zrejme na základe gaštanovo sfarbeného klobúka http://nzfungi.landcareresearch.co.nz/im... , Rozites fusipes má zasa výrazne vretenovito zakončený hlúbik http://nzfungi.landcareresearch.co.nz/im... , ďalej je to Rozites meleagris http://nzfungi.landcareresearch.co.nz/im... a ešte stojí za to spomenúť i Rozites pallidus, ktorá patri medzi bledšie sfarbené pašupinovky, za vlhkého počasia s presvitajúcimi lupeňmi http://nzfungi.landcareresearch.co.nz/im... .
Z Austrálie, resp. z Tasmánie je známa Rozites metallicus s oceľovosivým klobúkom http://fungimap.rbg.vic.gov.au/fsp/photo... , z kontinentu protinožcov je tiež známa ružovofialovo sfarbená Rozites roseolilacina http://fungimap.rbg.vic.gov.au/fsp/photo... a medzi vzácne druhy patrí i Rozites symeae http://fungimap.rbg.vic.gov.au/fsp/photo...
Ďaleko vo východnej Ázii, napríklad v Japonsku možno natrafiť na Rozites (Descolea) flavoannulata http://www.ne.jp/asahi/mushroom/tokyo/Co... . Jej jedlosť nie je známa.
Neverili by ste, ale napríklad aj v Tibete miestni obyvatelia zbierajú pašupinovky, konkrétne Rozites emodensis http://db.39kf.com/jjzj_pic/PRB_0515.gif... , ktorá dokonca patrí medzi tamojšie tržné huby, čo dokazujú i tieto zábery: http://www.danielwinkler.com/5a34fdf0.jp... http://www.danielwinkler.com/7043ddd0.jp...
Pôvodne z Ánd v severnej časti Kolumbie bola opísaná Rozites colombiana. Veľmi sa podobá na pašupinovku obyčajnú, až na to, že jej lupene a časť hlúbika sa zvyknú sfarbovať do lilava http://www.nybg.org/bsci/res/hall/colomb... .
Existujú samozrejme i mnohé ďalšie druhy z rodu Rozites, spomenuli sme však len tie najbežnejšie, s ktorými sa možno stretnúť na webstránkach po celom svete. Na záver ponúkame odkazy na zaujímavé články:
Fylogenéza Rozites a ďalších rodov: http://www.mycologia.org/cgi/content/full/94/4/620 Revízia čínskych druhov z rodov Rozites a Descolea: http://www.kib.ac.cn/Fungi_Mosses/PDF/Revision%20of%20the%20genera%20Rozites%20and%20descolea%20frem%20%20China.pdf 5 nových druhov pašupinoviek z Nového Zélandu: http://www.royalsociety.org.nz/Site/publish/Journals/nzjb/1981/47.aspx spracoval: Ján Červenka fotografie: Milan Novotný, Jaroslav Malý
|