neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Myopa picta
autor: Laco Tábi




Atlas cicavcov ( cicavce )

Spracoval: Viliam Ridzoň

prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Rupicapra rupicapra tatrica Blahout, 1972

kamzík vrchovský tatranský

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Mammalia
Rad: Artiodactyla
Čeľaď: Bovidae (turovité)
Rod: Rupicapra

Popis: Kamzík vrchovský tatranský sa vlastne vyvinul ako poddruh vo Vysokých Tatrách. Jedinečnosť kamzíka má svoj pôvod v izolovanom vývoji v dobe ľadovej, ktorá oddelila populácie kamzíkov v európskych a ázijských pohoriach. Tento reliktný párnokopytník bol popísaný v roku 1971 Ing. M. Blahoutom ako tatranský endemit. Kamzík vrchovský váži 24 - 36, zdravé jedince až 45 kilogramov. Jeho dĺžka tela je 100 až 136 cm a výška v kohútiku 78 až 90 cm. Celé telo je zarastené hustou srsťou, ktorá chráni kamzíky pred chladom. Srsť je v lete krátka hrdzavohnedá s tmavším sfarbením nôh a kamzík má pozdĺž chrbtice charakteristický červenohnedý pás. Na spodku je hnedosivá, na bokoch červenohnedá až hrdzavá. Sfarbenie hlavy je menej kontrastné, pretože tmavé partie sú hnedé a svetlé partie žltobiele. Čiernohnedá srsť je na nohách, na temene hlavy a na ušiach. Na žltobielo až bielo sú sfarbené oba lícne pruhy ako aj čelový pruh a hrdlo s bruchom. Svetlý pruh sa tiahne cez oči až k pysku. V zime je srsť veľmi hustá, hrubá, hnedočierna až čierna s bielymi miestami na časti hlavy. V zime, na jeseň a na jar je srsť kamzíka sfarbená hnedočierno až na čierno , s bielou partiou v tvárovej časti, kde cez oči prebieha až k pysku tmavý pás. Srsť naspodku tela a ešte okolo ritnej škvrny zostáva žltobiela. Kamzice môžeme v zime už na diaľku rozoznať podľa svetlej škvrny na stehnách. Svetlé sfarbenie srsti plynule prechádza od zrkadla (zrkadlo je svetlé sfarbenie srsti v okolí ritného otvoru) až do tmavej farby na nohách.Kamzík vrchovský žije v diferencovaných skupinách, aktívny je cez deň. Jeho charakteristickým biotopom je horná hranica lesa- okolo 1700m nad morom. Ruja kamzíkov prebieha v októbri( väčšinou až koncom októbra) až v decembri, samice rodia jedno, zriedka dve mláďatá v máji alebo v júni. Mláďatá cicajú pol roka, už po dvoch mesiacoch žerú aj rastlinnú potravu. V prvom roku im začínajú rásť rožky, ktoré sa v druhom roku zahýnajú. V normálnych podmienkach sa dožíva 15- 20 rokov. Kamzíky sa živia hlavne bylinami a lišajníkmi.

Výskyt a rozšírenie: Najobľúbenejšími stanovišťami pre kamzíkov sú vysokohorské alpínske lúky. Vďaka svoje] húževnatosti a vitalite dokážu kamzíky prežívať v drsnom vysokohorskom prostredí Západných, Vysokých a Belianskych Tatier a nikde inde na svete ( teda vo Vysokých Tatrách, ale aj v Nízkych, kde bol zámerne vypustený). Areálom ich výskytu sú oblasti nad pásmom kosodreviny. V núdzi zostupujú do nižších polôh, kde ohrýzajú mladé výhonky kosodreviny a jarabiny. Nikdy však nezostupujú pod hornú hranicu lesa. (najviac sa zdržiavajú na trávnatých lúkach vo výškach okolo 2000 m.n.m, teda v alpínskom stupni) Tieto zvieratá totiž bez problémov prekonávajú veľmi ťažký terén.

Ochrana: Tatranská populácia za evolúcie dlhých tisícročí dosiahla ekologickú i genetickú stabilizáciu na malých priestoroch, aj keď cestou príbuzenských depresií za príbuzenského kríženia. Kamzík je vysokohorská antilopa, ktorá v súčasnosti na Slovensku patrí medzi kriticky ohrozené druhy živočíchov. I napriek prísnej ochrane však kmeňové stavy sústavne klesajú. Tento zlom nastal už v šesťdesiatych rokoch a klesajúca tendencia pretrváva až podnes.

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Jarmila Richmanová


Mário Duchoň


Milan Zajac


Peter Blatnický


Dušan Majerník


Zdenko Kodyš


Michal Žec


Viliam Ridzoň


Ladislav Dzivjak


Peter Blatnický


DETAILY (mikrofotografie, detailné zábery druhu)
portrét ráno pri východe slnka... s makroobjektívom

Majco Mokráň

Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(0 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] ďaľšia



Ján Zábojník



Ján Zábojník

RE: [2]



Ján Zábojník



Ján Zábojník



Ján Zábojník

RE: [1]



Marián Krivuš



Mgr. Igor Marhevský, PhD.

RE: [1]



Eva Tužinská

RE: [2]



Ján Zábojník

RE: [2]



Michal Richter

RE: [2]



Mgr. Igor Marhevský, PhD.

RE: [1]



Mgr. Igor Marhevský, PhD.



Maroš Margetín

RE: [5]



Marián Krivuš

RE: [6]

samec

Michal Richter

RE: [3]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.