neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Myopa picta
autor: Laco Tábi




Články o rastlinách

Rastlinkári na východe
( 4. - 10.6.2016 )


Rastlinkári na východe
( 4. - 10.6.2016 )

Tohtoročné stretnutie Rastlinkárov z FotoNetu sa uskutočnilo v prvej polovici júna v obci Runina, v malej dedinke stratenej uprostred Bukovských vrchov, až pri ukrajinsko-poľskej hranici, alebo - ako povedal Pedro - "v prdeli Slovenska". O fajnové ubytovanie priamo v obci sa teraz postaral Peťo. V tejto ďalekej časti Slovenska ešte poniektorí vôbec neboli a bola to pre nich ďaľšia výzva. Tu sme navštívili rôzne zaujímavé miestečka. Fotiť bolo každý deň čo, takže nikto z nás sa opäť nenudil. Fotografie s fotopríbehom z tejto našej akcie máte nižšie.

Keďže cesta to bola nekonečne dlhá, botanizovali sme už cestou. Prvá dvojčlenná skupina (Martin s Pedrom) sa zastavila na troch miestach (Gánovské travertíny, Primovské skaly a Sivá Brada) a druhá početnejšia skupinka na jednom mieste, a to na Turnianskom hradnom vrchu, kde spoločne hľadali Onosma tornensis. Všetci sme sa potom stretli v Brekove a opäť rozdelení (menšia skupinka letela priamo do Runiny) sme vystúpili na Brekovský hradný vrch, kde sme po vykosenom okolí hľadali Erysimum pallidiflorum.


Sivá Brada     /     Turniansky hradný vrch


Minerálny prameň na Sivej Brade


Brekovský hradný vrch


Turniansky hradný vrch     /     Naši dvaja "nerastlinkári" sa už nudili a tak Ľubko filmoval a Janka pózovala


Časť Brekovského hradného vrchu s historickým nádychom


Ľubko si dal aj malú prestávku, keďže nemal toľko roboty


... tam niekde som ho videla a už tam neni


Pri botanizovaní bolo treba obnovovať sily

Druhý deň sme sa vydali (všetci v nových tričkách Rastlinkárov FotoNetu) na hrebeň Bukovských vrchov. Cestou sme sa zastavili pri pútnom mieste Tri studničky. Na hrebeni sa nachádzajú horské kvetnaté lúky - poloniny, ktoré dali aj názov NP Poloniny. Práve tieto lúky sa stali centrom nášho prvého zájmu, pretože na nich kvitne väčšina východokarpatských endemitov: Aposeris foetida, Campanula abietina, Euphorbia sojakii, Viola dacica, Tephroseris papposa, Dianthus barbatus subsp. compactus, Cirsium waldsteinii a iné. Prešli sme zo Sedla pod Ďurkovcom na Ďurkovec a ďalej na Riabu skalu. Tam sa fotil hlavne Lathyrus laevigatus. Tento deň začali mať poniektorí aj zažívacie problémy, ktoré ich držali ešte niekoľko dní.




Runina z Ďurkovca




Janka sliedila na všetko, čo sa zdalo byť neobyčajné


Cestou na Ďurkovec




Kopec za kopcom


Na poľsko-slovenskej hranici


Fialka dácka na Ďurkovci     /     Hrachor hladký - mimoriadna odmena na Riabej skale


Majco si nevie vybrať, ktorú fialku nafotí


Na Ďurkovec


Viacmenej poľská strana


Jeden vzácny kameraman     /     Zvonček jedľový ... jeden z mnohých splnených botanických snov


Cestou späť do Runiny

Tretí deň sme zmenili lokalitu a zacestovali si do Vihorlatských vrchov, pozrieť si niektoré Vihorlatské rašeliniská. Pozreli sme si Čierny potok, Podstávku, Kotlík, Hybkaňu a Ďurovu mláku. Keďže veľa vzácnych druhov - Lycopodiella inundata, Drosera rotundifolia, Scheuchzeria palustris boli minimálneho vzrastu, občas sme sa na rašeliniskách strácali.
Večer sme zabehli pozrieť vojenský cintorín priamo v obci.


Na Kotlíku sme sa osviežili vodou, nie gulášom (väčšina by si ho určite aj dala)


Fotenie na Ďurovej mláke


Prehliadka vojenského cintorína

Štvrtý deň sme sa vybrali na ukrajinskú hranicu do národnej prírodnej rezervácie Stinská. Vstup do rezervácie nám pomohol vybaviť Jožko Pavlík, ktorý sa k nám aj v Zboji pridal. Vďaka ústretovým pohraničiarom sme sa mohli vyviezť autom dosť vysoko a tým ušetriť drahocenný čas a aj sily, pretože výstup po hranici hore bol dosť ťažký. Cestou sme sa zastavili v rezervácii Stinská slatina a v diaľke obdivovali Kremenec. Potom sme už len kráčali ďalej po hranici a fotili napr. Pyrethrum clusii, Pedicularis haquetii, Campanula abietina, Rubus hirtus, či krásne urastený Doronicum austriacum. Pohraničiari nás predtým upozornili, že vraj nemáme prekročiť ukrajinskú hranicu, pretože by nás mohli zadržať až na tri dni. Hranicu sme kvôli niektorým druhom aj tak preskočili o dva metre, lebo na slovenskej strane sme ich nenašli. Potom rýchlo jedným skokom späť na slovenskú stranu. Najvzácnejší druh Ranunculus carpaticus sme našli až pri zostupe, aj to žiaľ už odkvitnutý.


Stinská slatina ... rýchlo na nepokosenú časť


V nepokosenej časti


Pedro pozerá, či dačo nevykúka z toho porastu


To bude určite dobrá fotka


Pod kontrolou pohraničníkov


Pedro iba pozerá na ukrajinskú stranu ... ešte pár metrov a 3 dni v base by mal istých


Krátke prestávky pri ťažkom výstupe


Cestou hore na Stinskú     /     Cestou dolu zo Stinskej k autám


Slovensko-ukrajinská hranica


Pohraničná ubytovňa


Fotenie urasteného kamzičníka na hraničnej čiare

Piaty deň sme išli len turistikovať pešibusom z Runiny do Ruského a naspäť.
Pri budovaní vodnej nádrže Starina bolo vysídlených niekoľko obcí. Ruské bolo jednou z nich. Zachovalo sa tu len pár domov a nádherná neporušená príroda. Cestou tam sme sa vytešovali z množstva Pyrola rotundifolia, ktorých bolo tisíce a naspäť nám cestu skrášľovala Sisyrinchium montanum, ktorých bolo tiež na tisíc. Ale samozrejme najviac potešili Genistella sagittalis a urastený Anacamptis palustris subsp. elegans. V celom NP Poloniny sa nachádzajú veľmi pekné informačné tabule. V katastri Ruského sa nachádza aj unikátna turistická útulňa. V okolí Ruského podaktorí fotili aj bežnejšie druhy rastlín ako napr. Equisetum fluviatile a Lathyrus niger. Bolo horúco a tak sa Ľubko chladil aj šiltovkou s ventilátorom, napojenou na solárny panel.


Slnko praží ... tak to má Pedro rád ... pri fotení má vždy stabilizovaný postoj ... statív mu preto netreba     /     Peťo a Janka pri fotení silenky ovisnutej


Spokojnosť vyžarovala aj z Majca


Veľmi pekná informačná tabuľa


Pri fotení mečoviek


Informačná tabuľa     /     Unikátna turistická ubytovňa




Klinček bradatý nakopený ... aj ten je iba na východe     /     Kručinôčka krídlatá je po tejto akcii na Fotonete už aj zo Slovenska


Domy v obci Ruské zostali neporušené aj po vysťahovaní jej obyvateľov


Solárny ventilátor na šiltofke

Šiesty deň bol voľný program a každý si išiel kam chcel. Pred obedom sa už začala obloha zaťahovať a čoskoro sa vytvorila na poľskej strane búrka, z ktorej popršalo aj na slovenskej strane. Počasie už potom lepšie do večera nebolo a ani na ďaľšie dni už lepšie byť nemalo. Akciu sme teda v tento deň ukončili.


Po koryte Pľašského potoka s krásnymi kaskádami a vodopádmi


Kaskády Pľašského potoka


Typický poloninský hrebeň


Drevený kostolík Uličské krivé


Drevený kostolík Topoľa


Hrebeň Polonín


Drevený kostolík Ruský potok


Drevený kostolík Jalová


Výhľad z lúk na Ďurkovec


Domáca strava je domáca strava ... a kuchári opäť na jedničku


Chlapčenská izba ... v bodovaní izieb na poprednom mieste


Pekne upravený prameň pitnej vody priamo v obci Runina

Posledný deň sme všetci vyrazili hneď ráno domov. Pedro s Martinom to ťahali priamo do Popradu a početnejšia skupina sa cestou zastavila na Sivej Brade, kde ich potešil hlavne Glaux maritima. Potom už len s Mokráňovcami na Primovských skalách odfotiť si Allium strictum.


Danka na Primovských skalách tentokrát s inou partiou (na zábere vľavo)

Priatelia, budúci rok sa zrejme stretneme v Slovenskom Krase. Ďalší záujemcovia budú medzi nami len vítaní.

Fotografie: D. Tomášiková, P. Bagin, M. Mokráň, J. Richmanová
Texty: D. Tomášiková, P. Bagin, M. Mokráň, J. Richmanová
zobraz všetko


Diskusia k článku:
 
21. 10. 2016 - 18:57:01
...pekne napísanô i nafotenô
21. 10. 2016 - 20:37:04
Nádhera, dal by som si takú týždňovú fotenicu, stále dúfam, že keď budem veľký, raz navštívim tie naše krásne východné kúty.
21. 10. 2016 - 20:51:35
dobrééé
22. 10. 2016 - 07:05:38
Bola to perfektná akcia.Ďakujem všetkým autorom tohto článku za pripomenutie krásnych chvíľ a všetkým zúčastneným za priateľskú a milú atmosféru.Veľká vďaka Majcovi a Pedrovi za nádherné tričká, ktoré spolu navrhli a nechali urobiť.Bolo mi s vami vynikajúco a už teraz sa teším na budúcoročnú akciu
22. 10. 2016 - 11:07:31
Niet čo dodať. Skvelé..
22. 10. 2016 - 21:44:27
.. super akcia
24. 10. 2016 - 09:06:09
milé pripomenutie krásnych chvíľ a už teraz sa teším na Slovenský kras



Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.