neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Emys orbicularis
autor: Ján Chládok
Články o živočíchoch

Večné dieťa
( axolotl mexický )


Tento zaujímavý obojživelník si moju pozornosť získal pri sledovaní jednej epizódy prírodopisného seriálu s Nickom Bakerom na Animal Planet .
Jeho mimoriadna radosť z nálezu a jedinečnosť endemitného výskytu v jazere Xochimilco a jeho okolitých kanáloch neďaleko hlavného mesta Mexico City na mojej zvedavosti ešte pridali.Do tohto okamihu som nemal ani tušenie, že takýto tvor vôbec obýva našu zem a čo to som si o ňom zistil . Ani vo sne mi nenapadlo že o dva týždne tento evolučne zaujímavý druh objavím v obchode medzi terárijnými zivočíchmi. Rozhodnutie padlo spolu s pohľadom na tohto krásavca.
Link:  http://science.discovery.com/videos/weird-creatures-axolotl.html
Pár taxonomických detailov.
trieda: obojživelníky – Amphibia
rad: axolotli - Ambystomatoidea
čeľaď: axolotlovité - Ambystomatidae
rod: axolotl - Ambystoma
druh: axolotl mexický – Ambystoma mexicanum Shaw and Nodder, 1798


Axolotl mexický vo voľnej prírode dorastá do dĺžky 30 cm pri hmotnosti do 227 gramov. Jedná sa teda o dosť veľkého mloka. Dožíva sa 10-15 rokov a ak nevzniknú nepredvídané udalosti, celý svoj život prežije vo vode. Prirodzené sfarbenie vo voľnej prírode je tmavé škvrnité, aby čo najlepšie splynulo s okolím a vytvorilo podmienky pre ochranu i výhodu maskovania pri love. Živí sa vodnými ulitníkmi, červami, larvami hmyzu, menšími kôrovcami ale aj menšími rybami. Potravu hltá vcelku.To čím je zaujímavý tento mlok je hlavne jeho duplované dýchanie. Môže dýchať ako žiabrami tak i pľúcami a celým telom. Pokiaľ nemá dôvod , počas celého života ostáva okrášlený žiabrami s chvostovou plutvou začínajúcou hneď za hlavou. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou je regeneračná schopnosť. Rýchlo sa mu hoja poranené miesta a dorastajú časti kože, žiabrov a dokonca i články prstov.
Článok bude priebežne dopĺňaný novými poznatkami a fotografiami z domáceho chovu tohto zaujímavého živočícha.

Mapy : Google Earth

24.01.2011 Andrej Alena

zobraz všetko


Diskusia k článku:
 

Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.