ARTICLES

Articles and interesting updates from FotoNet.
AllHubyRastlinyŽivočíchyRôzne zaujímavostiAko na toLokality
Spracovanie húb pre vedecké účely
Rôzne zaujímavosti 5. 6. 2011 Ján Červenka (j.c.)
návod

Mykologický výskum sa nezaobíde bez dokladovania húb. V tomto článku sú zosumarizované hlavné zásady pri spracovávaní plodníc do vedeckej zbierky:

Zber

- reprezentatívna vzorka viacerých plodníc - od mladých po dospelé
- plodnice nerezať, vyberať celé, prípadne aj s kúskom substrátu (ak rastú na dreve, truse, atď.)
- každý druh ukladať (baliť) zvlášť

Opis

- zamerať sa na kľúčové znaky, ktoré z fotky nevidno a sušením sa stratia - vôňa, chuť (u plávok dôležité!), farba dužiny, zmena farby dužiny po poranení, u pavučinovcov farba lupeňov a kortiny v mladosti, reakcia rôznych častí plodníc s činidlami (KOH), prítomnosť tekutiny (napr. u čiašok, prilbičiek), atď.
- ak je to možné, získať výtrusný prach položením zrezaného klobúka lupeňmi nadol na 24 hodín a tento prach zabaliť do miniobálky poskladaním kúsku papiera

Spracovanie

- podľa veľkosti narezať na polovice, plátky či nechať vcelku (aby sa po usušení zmestili do skladanej obálky)

Sušenie

- čo najrýchlejšie ale dostatočne dobre, optimum 40 °C (sušička, radiátor, priame slnko), s dostatočným prísunom vzduchu (vetranie, prievan)

Exsikáty

- exsikát (sušený materiál), pozostávajúci z reprezentatívnej vzorky plodníc (viac exemplárov, vrátane zrelých) treba zabaliť - každý druh zvlášť do novín či plastových vreciek a poslať určovateľovi aj s priloženými údajmi
- pokročilejší môžu zaslať aj hotové obálky, ak sú štandardne zhotovené a vyplnené

Skladanie obálok (nepovinné, pre pokročilejších)

- obálky treba skladať podľa návodu vyobrazeného pod článkom
- vytlačené údaje majú byť na prednej strane obálky v strednej časti

Údaje k exsikátom

- vedecký názov huby - ak je známy, prípadne usmernenie s otáznikom
- geomorfologický celok (Malé Karpaty, Podunajská rovina, Volovské vrchy, Východoslovenská nížina, Krušné hory); jednotlivé celky možno vyhľadať tu.
- najbližšia obec (Michalovce, Svidník, Bratislava-Rača, Plavecký Mikuláš)
- názov lokality, príp. usmernenie (v úvodzovkách - „Ostrý vrch“, „Kamzík“, 2 km SV od Hlohovca)
- typ lokality (listnatý les, smrekovo-borovicový les, ihličnatý les (Picea abies, Abies alba), na lúke, na pasienku pod osamotenou borovicou)
- typ substrátu (na zemi, v lístí, na holej zemi, v tráve, na trávniku, na dreve, na dreve listnáča, na spadnutom konáriku listnatého stromu, na ležiacom kmeni borovice čiernej (Pinus nigra), na pni topoľa (Populus sp.), na dreve)
- nadmorská výška
- GPS súradnice alebo čo najpresnejšie z Google mapy (nepovinné)
- mapovací štvorec - dá sa vypočítať pomocou tohto nástroja zadaním súradníc; ak nie sú známe sekundy, treba vpísať hodnotu 01 (jedna sekunda), aby nástroj nepriradil súradniciam vedľajší štvorec
- dátum zberu
- zberateľ
- opis plodníc - hlavne tie znaky, ktoré nemožno zistiť zo sušeného materiálu


















Ján Červenka

Comments

Andrej Alena 2011-06-05 14:55:16
Fajne Janči. 👍 👍 👍
Ladislav Racko 2011-06-06 11:44:47
Super článoček.
Braňo Ivčič 2011-06-07 16:50:14
Joudo, to je paráááda! 👍
Vojtech Pšenka 2011-06-13 10:11:17
👍
Sign in to add a comment.