neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  


zobraziť všetky fotografie týždňa
Cricetus cricetus
autor: Michal Richter


WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

Reklama:
  O rastlinách / Leucojum vernum - verzus - Leucojum vernum subsp. carpaticumvráť sa  


dátumtéma
25. 03. 2013 12:03:00
Jarmila Richmanová
tém: 28
odpovedí: 346
Leucojum vernum - verzus - Leucojum vernum subsp. carpaticum

V TV novinách na Markíze vo štvrtok 21.3.2013 bola reportáž o bleduli jarnej, kde uviedol botanik CHKO Vihorlat Mgr. Ladislav Palko:
"Bleduľa jarná karpatská sa líši od bledule jarnej tým, že v populácii prevládajú dvojpäté jedince, ktoré majú okraje lupienkov pokryté žltými škvrnami, bleduľa jarná má zelené škvrny."
V tomto kontexte vidím, že v našich bleduliach je riadny chaos.

stránky:   [1]  

dátumodpoveď
25. 03. 2013 21:23:58
Peter Blatnický
tém: 9
odpovedí: 54
re:

Perfektné.
Informácie o bleduliach sú aj na:
http://botany.cz/cs/leucojum-ver...
http://botany.cz/cs/leucojum-car...

Info je aj v Červenej knihe. Okrem iného aj:
"Značná variabilita východoslovenských populácií bledule jarnej, skutočnosť, že podobná situácia je aj v Poľsku, na Zakarpatskej Ukrajine a v severných Čechách, najmä však to, že aj niektoré nemecké botanické botanické práce uvádzajú východokarpatskú rasu až z Bavorska, poukazuje na potrebu dôkladnejšej taxonomickej analýzy tohoto taxónu v celom areáli a prehodnotenia fytogeografických názorov"
(Červená kniha 5, str. 217, Tulenková)
... a poznámka na konci článku:
"Podľa doterajších skúseností a poznatkov (pri rešpektovaní všeobecne uvádzaných diakritických znakov oboch poddruhov), sú východoslovenské populácie dosť nejednotné. Isté vysvetlenie do problému ich značnej variability vnášajú výsledky štúdia ontogenetického vývinu jedincov druhu Lleucojum vernum L. na východnom Slovensku (Tulenková 1997), ktoré indikovalo, že v závislosti od vekového a životného stavu jedinca sa mení počet kvetov na kvetonosnom stvole a farba škvrny pod vrcholom okvetných lístkov varíruje v priebehu vegetačného obdobia i v priebehu rokov.
MÁM OBAVU, ŽE V BLEDULIACH MÁM (máme) TAK TROCHU,ZMÄTOK

25. 03. 2013 18:19:28
Jarmila Richmanová
tém: 28
odpovedí: 346
re:

pánovi Palkovi som poslala mail a toto je jeho odpoveď:
"Najväčšia lokalita bledule jarnej karpatskej je v NPR Jovsianská hrabina. Podľa morfologických znakov sa tam vyskytuje aj bleduľa jarna - - jednokveté jedince s výraznými zelenými škvrnami. Samozrejme, že sa vyskutujú aj jedince, ktoré nevykazujú jednoznačné znaky podľa ktorých ich môžme jednoznačne povedať o ktorý konkrétny poddruh ide. Na lokalite prevláda populácia s dvojkvetými jedincami a žltými škvrnami. Podľa toho usudzujeme, že sa jedná o poddruh karpatský. Palko"

25. 03. 2013 12:12:35
Peter Bagin
tém: 40
odpovedí: 878
re:

toto som ani nevedel

25. 03. 2013 12:03:50
Jarmila Richmanová
tém: 28
odpovedí: 346
re:

http://www.teraz.sk/regiony/zemp...


stránky:   [1]  
Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.