neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Ceratocephala orthoceras
autor: Majco Mokráň




Reklama:
  O rastlinách / názvoslovievráť sa  


dátumtéma
22. 10. 2012 12:17:54
Peter Blatnický
tém: 9
odpovedí: 54
názvoslovie

Pri hľadaní "správnych názvov" rastlín sa obraciam na stránku http://www.ibot.sav.sk/checklist/...
"Zoznam nižšich a vyššich rastlín Slovenska". Existuje dokonca i v knižnej podobe.
Myslel som si pôvodne,že existuje nejaký jednotný systém na tvorbu názvov rastlín, no zrejme botanika nie je chémia, elektrotechnika, matematika, či iná technika.
Tento zoznam je síce dosť starý, zrejme je opustený, nikým neopravovaný. Ale kam sa mám vlastne obrátiť. Pri hľadaní nachádzam na internete na tú istú rastlinu nielen zmes latinských názvov, uznávaných v rôznych krajinách rôzne, i podľa najnovších výskumov (povedzme orchis/neotinea) v slovenských názvoch je to pre mňa často zmätok. Názvy staré z rôznych publikácií a kľúčov, vytvorené rôznymi autormi, v rôznej dobe, preložené z češtiny či z iných jazykov. Zrejme žiadny systém neexistuje. Pre mňa, "naivného botanika" je to džungľa.
Pri pátraní po názvosloví som našiel i toto dielo:
http://ibot.sav.sk/usr/Karol/...

Pre zaujímavosť:
Ako je správne: Dichodon cerastoides = "rožkovec trojčnelkový" podľa checklisu alebo "Rožec trojčnelkový" podľa, na trhu nového dielu "Flóra Slovenska 6/3", str.287, Tab.15 obr.2 str 283
(aký slovenský názov použiť?)

Aké máte skúsenosti?

stránky:   [1]  

dátumodpoveď
25. 11. 2012 00:36:25
Jaroslav Košťál
tém: 3
odpovedí: 17
re:

Checklist Marhold, Hindák 1998 je síce starý, ale doposiaľ najnovší kompletný checklist našej flóry. Samozrejme, ak vyjde nejaká čiastková publikácia, ako napr. teraz nová Flóra Slovenska, ktorá zverejňuje najnovšie chápanie taxonomického postavenia a tiež nomenklatúry druhov, tak dá sa odvolať na ňu. Fotonet ale nie je vedecké dielo, kde by bolo nutné citovať najnovšie zdroje literatúry. Takže by som používal naďalej názvy rastlín podľa Checklistu Marholda 1998 a kvôli prehľadnosti uvádzal do poznámky aj synonymá. S cudzokrajnými druhmi je to horšie, existujú mnohé checklisty. Ak taký druh už v databáze Fotonetu existuje, pridŕžal by som sa jeho názvu, ak je to NDVA, treba trochu presurfovať internet a uviesť najčastejšie používaný názov a tiež vypísať synonymá, nič iné nám nezostáva.

31. 10. 2012 11:24:23
Libor Ďurček
tém: 2
odpovedí: 25
re:

Národné taxonomické centrum
http://zoology.fns.uniba.sk/ntc/...

22. 10. 2012 20:41:49
Peter Bagin
tém: 45
odpovedí: 924
re:

Peto, ja uz to vazne neriesim, pretoze je v tom bordel ako svina. ibot.sav.sk slubuje uz minimalne pat rokov novy zoznam, ale toho sa uz my zrejme nedockame. Ked aj nejaky novy vyjde, tak uz bude zastaraly, takze sa nan ani spoliehat nebude dat. Preto sa ja uz radsej drzim staremu osvedcenemu nazvosloviu (zo starej literatury) a latiny podla neslovenskych stranok. Fakt je v tom nehorazny bordel, urcite vacsi ako v nasej uzasnej vlade.
A co sa tyka Dichodon cerastoides, tak osobne budem pouzivat nazov Cerastium cerastoides
Aj podla http://eunis.eea.europa.eu... a http://www.theplantlist.org... je to platny nazov, takze neni co riesit


stránky:   [1]  
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.