neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Acrocephalus schoenobaenus
autor: Romana Plačková


WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

prehľad všetkých fotografií
Halyomorpha halys (bzdocha mramorovaná)
Rad: Hemiptera
Čeľaď: Pentatomidae
Rod: Halyomorpha
Photo ID: 111840 z galérie Schvaľovacia galéria
Autor:

Petr Kment   
Lokalita: východná Ázia, USA, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko (okolie Budapešti), Grécko
Dátum: n/a
Info:
Bzdocha mramorovaná (Halyomorpha halys) pochádza z východnej Ázie. V roku 1996 však bola nájdená v Pennsylvánii na východe Spojených štátov, odkiaľ sa začala rýchlo šíriť a za pouhých 12 rokov dosiahla v Kalifornii pobrežie Tichého oceánu. V Európe bola prvýkrát zaznamenaná v Lichtenštajnsku v roku 2004 a krátko na to i vo Švajčiarsku, jej rýchle šírenie však začalo až v posledných troch rokoch, kedy bola zistená v susedných štátoch – Taliansku, Francúzsku a Nemecku, ale i vo dvoch ďalších ohniskách šírenia v Maďarsku (okolie Budapešti) a v Grécku. Bzdocha mramorovaná sa dokáže vyvíjať na mnohých druhoch listnatých drevín a bylín a je závažným škodcom množstva druhov ovocia a zeleniny, ktoré poškodzuje buď priamo svojím nabodávaním a cicaním, alebo častejšie prenosom plesní, ktoré potom napadnuté plody zničia. V priebehu jesene vyhľadáva bzdocha mramorovaná úkryty na prezimovanie, pričom často preniká do budov, je preto možné, že sa objaví i na Vašom okne. Pri podozrení na nález bzdochy mramorovanej preto kontaktujte Mgr. Vladimíra Hemalu na jeho e-mailovej adrese: vladimir.hemala@gmail.com (fotografie alebo priamo odchytené jedince sú vítané) alebo niektoré rastlinolekárske pracovisko. Sledovanie výskytu tohto invázneho druhu je dôležité, pretože jeho výskyt u nás bude vyžadovať rastlinolekárske opatrenia k obmedzeniu ním spôsobovaných škôd. Z našich pôvodných druhov je bzdoche mramorovanej najpodobnejšia bzdocha sivastá (Rhaphigaster nebulosa), ktorá je však svetlejšie sfarbená a na spodnej strane tela má medzi nohami dlhý štíhly tŕň vychádzajúci z bázy zadočku a dosahujúci až medzi predné kyčle.


7x


Vaše komentáre a názory k fotografii:
 
12. 10. 2014 - 11:45:01
Zaujímavé
12. 10. 2014 - 20:13:04
13. 10. 2014 - 17:12:55
Asi by bolo vhodne dat to aj do fora (ak to uz niekto nahodou nedal) s odkazom na tuto fotku a jej info.
13. 10. 2014 - 17:15:38
...dal som to tam.
23. 12. 2014 - 22:20:32
paradna studia© Na fotografiu sa vzťahuje autorský zákon! Použitie, rozmnožovanie
alebo pozmeňovanie fotografie bez predošlého súhlasu autora je trestné!


Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.