neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Limosella aquatica
autor: Majco Mokráň




pozvanka

Atlas rastlín ( Flóra Európy )
O ATLASE


Administrátori sekcie: Jarmila Richmanová, Robert Šuvada, Peter Bagin, Kristián Bacsa, Richard Hrivnák
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Ginkgo biloba L.

ginko dvojlaločné

  

Systém: Plantae - Lycopodiophyta - Ginkgoopsida
Rad: Ginkgoales
Čeľaď: Ginkgoaceae (ginkovité)
Rod: Ginkgo

Prvé ginká sa objavili na Zemi v dobe permskej (pred 210 mil. rokov) a v treťohorách zasa väčšinou vyhynuli. Ginko dvojlaločné rástlo po celej Euroázii od kriedy až po ľadovú dobu, ktorá ho napokon zatlačila do juhovýchodnej Ázie. Prirodzene sa nachádza už iba na malom území v Číne (Sečuan), ale s obľubou sa vysádza ako okrasný strom v parkoch a záhradách po celom svete. Strom patrí do samostatnej čeľade ginkovité (Ginkgoaceae). Ginká sú monotypická vývojová skupina rastlín, teda reprezentuje ju jediný súčasný zástupca Ginkgo biloba – ginko dvojlaločné, (niektorí autori ich považujú za samostatné oddelenie ginkorasty). Je to špecifický druh - Darwin ho nazval živou skamenelinou. Niektoré jeho exempláre sa dožívajú aj tritisíc rokov. Je to dvojdomý strom, jeho druhové meno je odvodené od charakteristického tvaru listov. Listy vyrastajú jednotlivo na tohoročných dlhých výhonkoch – makroblastoch alebo nakopené na krátkych hrubých konárikoch – brachyblastoch. Žilnatina listov je vidlicovitá a otvorená podobná žilnatine listov papraďorastov. Samčia rastlina produkuje samčie šištice podobné jahňadovitému klasu. Na samičej rastline vyrastajú v pazuchách listov redukované samičie šištice na dlhých stopkách na konci s dvoma vajíčkami. Opelenie nastáva vetrom a z dvoch vajíčok na spoločnej stopke sa vždy vyvinie iba jedno. Vývin zárodku sa uskutočňuje až po opadnutí nepravého plodu, ktorým je žltá guľatá až vajcovitá semenná kôstkovica veľkosti čerešne až slivky. Dužina má sladkastú chuť a nepríjemný zápach. Semeno je nepravá kôstka zložená z dvoch, veľmi ojedinele z troch chlopní. Aj napriek nepríjemnému zápachu sú plody jedlé a v japonskej a čínskej kuchyni využívané. Spolu s listami sú už vyše 2200 rokov v Číne využívané v lekárskej praxi. Obsahujú terpenoidy (bilobalid, ginkgolid), flavonoidy (amentoflavon, bilobetin, sekvoiaflavon, kvercetin, amferol, ginkgetin), organické kyseliny (kyselina 6-hydroxynurenová), vitamíny (kyselina L-askorbová) a iné liečivé látky. Látky obsiahnuté v listoch a plodoch ginka pôsobia:
* povzbudivo na činnosť mozgu, zlepšujú pamäť
* proti migréne, úzkosti a depresii, urýchľuje hojenie rán
* používa sa pri problémoch pečene a ľadvín
* zlepšuje cirkuláciu krvi a okysličovanie tkanív
* v staršom veku je účinné pri problémoch so sluchom a zrakom.
V Japonsku je ginko posvätné, koncom druhej svetovej vojny, keď bola zhodená na Hirošimu atómová bomba, asi kilometer od epicentra stál kostol, na nádvorí ktorého rástlo ginko. Kostol bol pri výbuchu zničený, no ginko prežilo bez väčšej ujmy. Po vojne sa mal kostol znovu postaviť, no stavbe stálo v ceste ginko, z ktorého medzičasom vyrástol zdatný strom. Nikoho však nenapadlo strom zoťať, schody do kostola sa okolo neho rozdvojujú a pri strome je tabula s nápisom "No more Hiroshima"

text: Igor Marhevský

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Eva Sitášová


Eva Sitášová


Andrej Makara


Andrej Makara


Andrej Makara


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(0 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1



Ján Sečianský



Ján Sečianský



Ján Sečianský

RE: [1]



Ján Sečianský

chránený strom

Ján Sečianský

RE: [1]



marián dendis

RE: [3]


Všetky fotografie druhu 1
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.