neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Turdus viscivorus
autor: István Lengyel


WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

Atlas cicavcov ( cicavce )

Spracoval: Viliam Ridzoň

prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Sciurus vulgaris Linnaeus, 1758

veverica stromová

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Mammalia
Rad: Rodentia
Čeľaď: Sciuridae (vevericovité)
Rod: Sciurus

Popis: Veverica je asi 45 cm dlhá, z čoho 20 cm pripadá na chvost. Huňatý chvost tvorí až 75% celkovej plochy tela. Chvost pomáha i pri preskakovaní z konára na konár, či dokonca zo stromu na strom, pri skokoch, dlhých až 3-4 m, ho veverica využíva ako kormidlo a padák zároveň. Chrbát má červenohnedý, sivočervený, hnedý až čierny, brucho biele, huňatý chvost a ušnice v zime s dlhými štetinkami. Kožušina nemá väčšiu kvalitu. Patrí medzi hlodavce. Hlodavé zuby jej neustále dorastajú a na potrave sa obrusujú. Veverica máva 1 – 2 vrhy s 2 – 5 holými, slepými mláďatami. Oči otvárajú po 4 týždňoch a živia sa materským mliekom.

Výskyt a rozšírenie: Žije v ihličnatých, zmiešaných a listnatých lesoch, v parkoch, na cintorínoch a vo veľkých záhradách. Veverica si buduje hniezda na stromoch alebo v dutinách. Počas krutých zimných dní, keď panujú v lese zdrvujúce mrazy, využíva hniezdo na krátky zimný spánok. Živý sa semenami lesných stromov, púčikmi, hubami, ovocím, ale vyhľadáva aj živočíšnu potravu a príležitostne plieni hniezda vtákov. Na zimu si robí zásoby, môže zhromaždiť až sto kilogramov potravy, ktorú po troške schováva na rôzne miesta. Veverice sú rozšírené po celej Európe, sev. Ázii a Severnej Amerike. V prímestských lesoch žije skoro ako krotké zviera.

Ochrana: Najnebezpečnejšími nepriateľmi veverice sú jastrab a kuna lesná. V meste môžu byť pre vevericu nebezpečné sovy a túlavé zvieratá, najmä mačky. Najväčším nebezpečenstvom však môžu byť ľudia, ktorí prenasledujú vevericu ako škodcu alebo ako lacnú potravu pre domáce mäsožravé zvieratá.

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Róbert Pavlík


Andrej Alena


Laco Tábi


Laco Tábi


Peter Bagin


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(1 záznam)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] ďaľšiaMartin LančaričStanislav GrešRomana Plačková

RE: [3]Romana PlačkováRomana PlačkováJosef Čech

RE: [4]Ján Sečianský

RE: [1]István LengyelIstván Lengyel

RE: [1]István LengyelIstván Lengyel

RE: [3]Marián KulíšekJosef ČechJán Sečianský

RE: [5]Ján Sečianský

RE: [3]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] ďaľšia
Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.