neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Sciurus vulgaris
autor: Pavel Forgáč




pozvanka

Atlas cicavcov ( cicavce )

Spracoval: Viliam Ridzoň

prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Ursus arctos Linnaeus, 1758

medveď hnedý

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Mammalia
Rad: Carnivora
Čeľaď: Ursidae (medveďovité)
Rod: Ursus

Popis: Medveď hnedý (Ursus arctos) je najväčšia európska šelma. Dĺžka jeho tela je 1,7 - 2,2 m, výška v kohútiku 90 - 125 cm. Dospelé medvede sú v priemere ťažšie a väčšie ako medvedice: samce obyčajne vážia 140 – 320 kg, samice 100-200 kg a majú o čosi menšiu a plochejšiu hlavu. Farba srsti je hnedá s rôznymi odtieňmi od čiernohnedej až po svetlohnedú. Chrup má silný s veľkými očnými zubami. Prsty má zakončené dlhými pazúrmi a aj keď ich nemôže sťahovať do pošiev, vie sa dobre šplhať po stromoch. Veľmi dobre má vyvinutý čuch. Aj jeho sluch je veľmi dobrý, no na druhej strane nemá až taký dobrý zrak ako iné šelmy a nehybné predmety rozozná iba na menšiu vzdialenosť. Pohybuje naraz obidvoma nohami z jednej strany a preto má kolísavú chôdzu. Na rozdiel od iných šeliem medvede nemajú vyvinutú takmer žiadnu mimiku tváre a jej výraz sa nemení. Žije zväčša samotársky, párenie prebieha v máji - júni. Mláďatá (2 - 3) sa rodia v brlohu počas zimného spánku (január - február), ktorý trvá 75 - 120 dní. Pri matke ostávajú 2 - 3 roky. Pohlavne dospievajú vo veku 3 - 4 rokov, dožívajú sa asi 30 rokov.

Výskyt a rozšírenie: Medveď hnedý pôvodne obýval celú Európu, Euráziu a Severnú Ameriku. Dnes sú jeho stavy výrazne zredukované. Žije v Škandinávii, Rusku, Karpatoch, Alpách, Kanade a USA - predovšetkým na Aljaške. Je nekorunovaný kráľ našich lesov, na Slovensku sa pri prechádzkach prírodou môžeme stretnúť s medveďom hnedým eurosibírskym. Obýva hornaté oblasti vo výške približne 700 - 1 500 m so zmiešanými a ihličnatými lesmi. Žije samotársky v tichých a ťažko prístupných miestach, kde je dostatok vody a lesných plodov. Svoje teritórium si označuje pachovými značkami, výkalmi, ale najmä pazúrmi a záhryzmi na kmeňoch stromov a zaberá 20 - 60 km2. S príchodom zimy, keď začne padať prvý sneh, sa medveď utiahne do svojho brloha, ktorý preňho nie je problém pripraviť. Postačia mu mladé smrečiny, zvalený strom, skalný previs. Do brlohu vchádza zadkom a dáva si pozor, aby zanechal po sebe čo najmenej stôp. Po napadnutí snehu je potom dôkladne utajený a ukladá sa na zimný spánok.

Ochrana: Populácia medveďa hnedého kvôli svojej ochrane prežila aj na Slovensku. Najpočetnejšie stavy medveďov sú v lesoch pohorí Malá Fatra, Veľká Fatra, Nízke Tatry, Západné a Vysoké Tatry, Poľana. Na Slovensku sa odhaduje počet medveďov na 700 - 850 jedincov. Niektoré jedince migrujú aj na Moravu a do Poľska. Medveď hnedý je na Slovensku celoročne chránený druh, súčasne je prísne chránený aj podľa viacerých medzinárodných dohovorov. Na jeho lov je potrebné udelenie výnimky Ministerstva životného prostredia.

Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(0 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] ďaľšia

ssp. horribilis (medveď grizly)<br><br>väčšie rozlíšenie: https://flog.pravda.sk/rylov-fotoblog.flog?foto=748650

Michal Richter

ssp. horribilis (medveď grizly)<br><br><br>väčšie rozlíšenie: https://flog.pravda.sk/rylov-fotoblog.flog?foto=748981

Michal Richter

ssp. horribilis (medveď grizly)<br><br>väčšie rozlíšenie na: https://flog.pravda.sk/rylov-fotoblog.flog?foto=749513

Michal Richter



Marián Slamka

RE: [2]



Josef Čech

RE: [6]

mladý, asi 50+ kg ťažký samček, relatívne nedávno odohnaný od mamky

Michal Richter

RE: [3]



Ivan Godál

RE: [7]



Ivan Godál

RE: [3]



Ivan Godál

RE: [6]



Peter Jurík

RE: [7]



Ivan Godál

RE: [6]



Peter Jurík

RE: [4]



Peter Jurík

RE: [2]



Peter Jurík

RE: [1]



Peter Jurík

RE: [7]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.