neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Anacamptis fragrans
autor: Martin Veverka
Atlas cicavcov ( cicavce )

Spracoval: Viliam Ridzoň

prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Vulpes vulpes Linnaeus, 1758

líška hrdzavá

 

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Mammalia
Rad: Carnivora
Čeľaď: Canidae (psovité)
Rod: Vulpes

Popis: Najtypickejším znakom líšky hrdzavej je jej huňatý chvost. Tento nočný lovec, blízky príbuzný domáceho psa, žije ponajviac v rovinatej krajine, v poslednej dobe sa však stále častejšie objavuje i v mestách. Dĺžka tela samec 112 cm, samica 108 cm, hmotnosť: samec 5,9 kg, samica 5,2 kg. Popri typicky červenej líške hrdzavej sa u nás vyskytujú odlišne sfarbené jedince, napríklad "uhliarka", ktorá má hrdlo, brucho a plecia veľmi tmavé. Niektoré líšky majú na pleciach tmavý kríž, iné sú zase celkovo svetlejšie. Dožíva sa obvykle 18 mesiacov až dva roky, v zajatí až 14 rokov. Mnoho líšok žijúcich vo voľnej prírode hynie ešte pred desiatym mesiacom veku, teda skôr, ako dosiahnu pohlavnú zrelosť. Líška hrdzavá je na život nočného lovca skvele vybavená. Jej oči sú špeciálne uspôsobené na videnie v tme. Za bunkami citlivými na svetlo sa nachádza ďalšia vrstva, nazývaná tapetum lucidum. Práve táto vrstva odráža dopadajúce svetlo späť a zdvojnásobuje intenzitu obrazu, ktorí líška vníma. V noci jej oči nazeleno svetielkujú. Výbornou pomocou pri hľadaní koristi je tiež sluch. Líška vníma dokonca aj nízkofrekvenčné tóny, ktoré spôsobí myška prechádzajúca trávou alebo dážďovka plaziaca sa po zemi. Jej uši dokážu zachytiť zvuk, ktorí vydávajú ich štetinky. Na nohách jej dokonca rastú hmatové chlpy, ktoré pomáhajú lepšie sa orientovať. Jej potravou sú dážďovky, králiky, vtáky, hlodavce, hmyz, lesné plody. Potravu nežuje, len mäso zubami roztrhá na malé kúsky.

Výskyt a rozšírenie: Pôvodne žijú v Severnej Amerike, Európe a Ázii. V polovici 19. storočia bola vysadená v Austrálii. Územie jednej líšky zaberá plochu 10 hektárov v meste a až 2000 hektárov vo voľnej prírode. Tento nočný lovec, blízky príbuzný domáceho psa, žije ponajviac v rovinatej krajine, v poslednej dobe sa však stále častejšie objavuje i v mestách.

Ochrana: Po dlhé stáročia človek líšku prenasledoval a lovil ju pre jej krásnu kožušinu. Vďaka svojej inteligencii a vynaliezavosti nieje priamo ohrozená. Stavy vo voľnej prírode občas zdecimuje výrazne krutá zima, ale v obývaných oblastiach líšok stále pribúda. Líška je jedným z najčastejších prenášačov vírusov besnoty. Ak sa besná líška stretne so psom a pohryzie ho, môže pes toto ochorenie opäť uhryznutím preniesť na človeka a spôsobiť mu tak veľmi vážné zdravotné ťažkosti. Hoci sú líšky po celé desaťročia prenásledované rozhrabávaním ich nôr i strieľaním, nebezpečie besnoty u nás nie je úplne zažehnané. Toto ochorenie je aj v súčastnosti na celom európskom kontinente vážnou hrozbou.

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Ivan Godál


Ivan Godál


Marian Hudec


Ivan Godál


Ivan Godál


Ivan Godál


martin hodoň


Ivan Godál


Ladislav Dzivjak


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(1 záznam)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] ďaľšiaMarián Slamka

RE: [2]Marián Slamka

RE: [4]zoltan mikle

RE: [1]

Tak to bola narodeninova.

zoltan miklePavel Gurník

RE: [3]Pavel Forgáč

RE: [3]

Čekal jsem na dudka a vedle mně 2m liška. Jak uslyšela ckakání fotoaparátu rychle zmizela.

Josef Čech

samica

Michal Richter

RE: [4]Michal Richter

RE: [2]

Pani líška zo Skorušinských vrchov

Michal Richter

RE: [5]Michal Richter

RE: [1]

hravé tohtoročné mláďatko, ktoré bolo viac zvedavé, ako sa bálo

Michal Richterróbert vanek

RE: [1]

Lišku jsem našel náhodně při hledání motýlů. Normálně mi všechna zvířata utečou, ale tato liška odpoledne spala na slunci. Jak mě uviděla, tak si sedla, nechala mě přiblížit na 6 metrů, potom pomalu odešla do lesa.

Michal Koupý

RE: [2]Peter Jurík

RE: [3]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.