neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Myopa picta
autor: Laco Tábi




Články o živočíchoch

Modráčik slovenský
( nový, samostatný druh? )


V roku 1997 pribudol na zoznamy motýľov nový druh opísaný z územia Slovenska – modráčik slovenský (Polyommatus slovacus).

Typová lokalita sa nachádza pri obci Lúka v Považskom Inovci. Svojím vzhľadom je takmer totožný s modráčikom vikovým (Polyommatus coridon) a rozdiely sa dajú nájsť až v morfológii pohlavných orgánov. Okrem tejto odlišnosti sú tu rozdiely aj v bionómii. Modráčik slovenský má ročne 2 generácie, pričom prvá lieta už v druhej polovici mája, zatiaľ čo modráčik vikový má ročne iba jednu generáciu a prvé jedince sa v teplých rokoch môžu objaviť až koncom júna. Druhá generácie modráčika slovenského lieta potom spoločne s modráčikom vikovým. Na Slovensku bol modráčik slovenský zaznamenaný okrem Považského Inovca aj v Strážovských vrchoch, Malej Fatre, Pieninách a určite sa vyskytuje aj na ďalších vhodných miestach. Jeho nároky na biotop sú totožné s modráčikom vikovým – teplé a výhrevné otvorené xerotermy



Modráčik slovenský nie je našim endemitom, ako by sa z názvu mohlo zdať. Po opise druhu sa motýlkarská obec dala do pohybu a zistilo sa, že „dvojgeneračný modráčik vikový“ sa vyskytuje aj v iných častiach Európy. Modráčik vikový je totižto veľmi variabilný druh a v rámci svojho areálu (takmer v celá Európa až po Ural) vytvára množstvo lokálnych foriem.

V roku 2005 bol však v časopise Organisms Diversity & Evolution publikovaný článok z odboru genetickej taxonómie, ktorý tvrdí, že modráčik slovenský nie je samostatný druh, nakoľko jeho genetická odchýlka je úplne minimálna. Podobne v tejto práci dopadol aj ďalší „dvojgeneračný modráčik vikový“ – Polyommatus hispana vyskytujúci sa v juhozápadnej Európe.

Štúdium modráčika slovenského ale neskončilo, naši entomológovia na tejto problematike stále pracujú s vierou, že sa objavia nové skutočnosti, ktoré potvrdia, že modráčik slovenský je samostatný druh.

text a foto: Henrik Kalivoda
zobraz všetko
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.