neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Gliophorus reginae
autor: Vojtech Pšenka


WWW.PRE-NAKUPOVANIE.SK - Najbližšie predajne. Otváracie hodiny a kontaktné informácie vašich obľúbených predajní, obchodov alebo prevádzok. Vyhľadávanie na mape. Zoznam firiem. Mestá Slovenska.

Atlas obojživelníkov ( mloky, žaby )
Nie všetky druhy majú slovenský názov. Pre zobrazenie kompletného zoznamu voľte latinské zoradenie.

Administrátor sekcie Andrej Alena ml.
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - H - L - M - P - R - S - T - X

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Pelophylax ridibundus Pallas,1771

skokan rapotavý

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Amphibia - Lissamphibia - Salientia
Rad: Anura
Čeľaď: Ranidae (skokanovité)
Rod: Pelophylax

Syn.: Rana ridibunda, Pallas,1771;

skokan skřehotavý (CZ) - Marsh Frog (GB) - Seefrosch (D)


Popis : Je najväčším druhom z troch zelených skokanov. Dosahuje dĺžku až 15 cm výnimočne do 17 cm. Má špicatý pysk a štíhle telo. Robustné telo , širšia a tupšia hlava ho odlišuje od príbuzných vodných skokanov Pelophylax lessonae a Pelophylax(Rana) kl.esculenta. Ďalším základným znakom druhu je dĺžka zadných nôh, ktoré oproti ostatným v polohe „obrátené T“ presahujú 2. kĺbom cez seba. Ďalším vizuálnym znakom , pokiaľ sa k nemu človek dostane dosť blízko je pätový hrbolček, ktorý má tento druh malý, plochý a mäkký. Samček je od samičky menší, majú páriace mozole na palcoch predných končatinách a tmavé rezonančné mechúriky. Sfarbenie je od tmavej zelenej, cez olivovú až po hnedú, teda dosť variabilné. Často s pozdĺžnym svetlozeleným pruhom a tmavými fľakmi .

Výskyt a rozšírenie : Z hľadiska biotopov patrí medzi vodné skokany , skôr teplomilnejší druh, obľubuje zamokrené lúky, lužné lesy, pomalé toky a otvorené vodné plochy. Geograficky sa vyskytuje v Európe od Atlantického pobrežia až po časť Ruska (Ural) smerom na juh po Balkánsky polostrov, na sever po Dánsko.

Vývoj: Prezimováva na dne nádržívo väčšine prípadov na súši. Na jar sa objavuje na sklonku marca a rozmnožovanie prebieha v období od apríla do júna. Samička kladie v znáške asi do 4000 až 10000 vajíčok vo veľkých zhlukoch na vodné rastliny. Metamorfóza obvykle prebieha koncom leta ale mladé jedince ostávajú naďalej vo vode. Hlavnou zložkou potravy sú drobné bezstavovce, obojživelníky a ich larvy, malé plazy, ryby. Pohlavnú dospelosť dosahuje v 3 roku vývoja a zväčša sa vie dožiť 6-10 rokov.
Tento druh skokana sa spolu so skokanom krátkonohým stará o tzv. hybridogenézu, teda kríženie druhov, výsledkom čoho sa pôsobením dlhého obdobia vyvinul klepton skokan zelený ( Rana kl.esculenta ).

Ochrana : Vysúšanie vodných plôch a melioračné úpravy podmáčaných území obmedzujú pôvodné biotopy tohto druhu a aj preto sa dostal do zoznamu kriticky ohrozených druhov. Vysúšanie mokradí a čistenie – odbahňovanie nádrží si vyberajú taktiež svoju daň.


spracoval : Andrej Alena

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Braňo Ivčič


Andrej Alena


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(5 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] ďaľšiaJán SečianskýJán SečianskýJán SečianskýJán SečianskýJán SečianskýJán Sečianský

RE: [1]Pavel ForgáčJán Sečianský

RE: [2]Ján Sečianský

(Prosím o pomoc pri správnom určení, je pravdepodobné, že som sa i sekol)

Peter BlatnickýJán SečianskýMarián Kulíšek

RE: [1]Ján SečianskýJán SečianskýAndrej Alena

RE: [5]


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] ďaľšia
Copyright © 2004-2019 FotoNet, všetky práva vyhradené. Optimalizované pre Mozilla Firefox.