neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Malope trifida
autor: Peter Bagin
Atlas húb ( abecedný zoznam druhov )
Na tejto podstránke nájdete "Zoznam chránených druhov húb".

ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
[A] - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - V - W - X - Z

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Amanita rubescens Pers. var. rubescens

muchotrávka červenkastá / muchomůrka růžovka

  

Systém: Fungi - Basidiomycota - Agaricomycotina - Agaricomycetes - Agaricomycetidae
Rad: Agaricales
Čeľaď: Amanitaceae (muchotrávkovité - muchomůrkovité)
Rod: Amanita

Syn.: Agaricus rubescens (Pers.) Fr.; Agaricus rubescens var. rubescens (Pers.) Fr.; Amanita rubescens Pers.; Amanita rubescens var. alba Coker; Amplariella rubescens (Pers.) E.-J. Gilbert; Limacium rubescens (Pers.) J. Schröt.
Opis: Klobúk 40-150 (-170) mm široký, polguľovitý, plocho klenutý, na mäsovočervenom alebo olivovookrovom, červeno škvrnitom podklade pokrytý sivohnedastými útržkami čiastočnej plachtičky, ktoré niekedy miznú, na okraji hladký alebo len jemne ryhovaný, hladký, za vlhka klzký. Lupene až 10 mm široké, vystriedané, husté, biele až krémové, pri hlúbiku takmer voľné, na ostrí často červeno škvrnité. Hlúbik 60-150 (-220) mm dlhý a 15-40 mm hrubý, valcovitý, naspodu hľuzovito zhrubnutý, v hornej časti s nápadným vysokým a zreteľne ryhovaným prsteňom, na belavom podklade výrazne mäsovočerveno vláknitý, v hornej časti bledší, nad prsteňom s potrhanými červenohnedými zónami, plný, v starobe vatovito vypchatý, pevný. Dužina biela, pod pokožkou klobúka jemne mäsovočervená, na vzduchu pomaly ružovejúca, za surova s nenápadnou vôňou. Výtrusný prach biely. Výtrusy 7,5-10,5 × 5,5-7 µm, široko elipsoidné, hladké, bezfarebné.

Praktický význam: Je to vynikajúca jedlá huba, vhodná najmä na dusenie a vyprážanie. Mladé plodnice sa môžu nakladať do octového nálevu. Na sušenie sa nehodí.

Liečivé účinky: Nie sú známe.

Ekologický význam: Je to mykorízna huba.

Výskyt: Rastie hojne od mája do novembra v listnatých a ihličnatých lesoch, najmä pod bukmi, dubmi, jedľami, borovicami a gaštanom jedlým, často v bohatých skupinách.

Rozšírenie: Známa je zo Severnej Ameriky (Kanada, Mexiko, U. S. A.), Strednej Ameriky (Kostarika), Európy (Andorra, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Holandsko, Írsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia), Ázie (Japonsko, Južná Kórea) a Austrálie (Austrália).

Zámena: Je možná s prudko jedovatou muchotrávkou tigrovanou - Amanita pantherina, ktorá však má hladký, neryhovaný prsteň a jej dužina zostáva biela, neružovie a tiež s jedlou, no málo chutnou muchotrávkou hrubou - Amanita excelsa, ktorá síce má ryhovaný prsteň, ale hlúbik je sivo šupinkatý a dužina nemení farbu do ružova.

Pôvod latinského názvu: Druhové meno „rubescens“ je utvorené zo slovesa „rubescere“, ktoré znamená červenať sa, pýriť sa.

Iné slovenské mená: muchotrávka ružová (1955)

Ľudové názvy: baglica, baglička, godola, karčenka, královica, kráľovka, masák, rompa, srnka, svákovka, židovka


autor: Ján Červenka
posledná úprava: 9. 1. 2015
TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Miro Mach


Ján Šuvada


Jaroslav Malý


Braňo Ivčič


Jaroslav Malý


Adam Fúska


Maroš Margetín


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(48 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] ďaľšia

https://bit.ly/3efQfhc

Milos Villaris

RE: [4]

https://tinyurl.com/1ny3pebv

Milos Villaris

RE: [2]Pavol KolárikLadislav Gembeš

https://tinyurl.com/s9vcvfw

Milos VillarisIgor KramárMilos VillarisMilos VillarisMilos VillarisMilos VillarisJan ŠlapákMilos VillarisRobert OlachPavol KolárikJiří Kovač


Všetky fotografie druhu 1 [2] [3] [4] [5] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.