neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Emys orbicularis
autor: Ján Chládok
Články o živočíchoch

Plávajúca invázia
( keď biologická ochrana zlyhala )


Človek cítiaci sa pánom tvorstva robí často hókus-pókus s prírodou a snaží sa čo najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom riešiť svoj problém. Nie vždy je táto cesta korunovaná úspechom a môže viesť k ďalekosiahlym dôsledkom pôsobiacim na ekosystém o obrovských rozlohách. Pred časom som písal v článku o Harmonia axyridis – ázijskej lienke, použitej v USA na potlačenie vošiek. ...ktorá však v konečnom dôsledku pažravosti a agresívneho prechodu na dominanciu vytlačila aj populáciu lienky sedembodkovej a iných druhov. Keďže sa preniesla do Európy, už sa s ňou stretávame aj u nás. Povie sa, veď je to len lienka... Dnešný prípad je však o čomsi väčšom, rozsahovo výraznejšom a z hľadiska súčasných možností ľudstva, povedal by som nezastaviteľnom.Opäť sa vraciam do krajiny neobmedzených možností. USA v období 60-tych a 70-tych rokov. Južné štáty zápasili s premnožením siníc a rias. Rozhodli sa pre biologickú ochranu. Na tom by nebolo nič zlé, ak by sa pritom nenasadili do uzavretých vodných nádrží nepôvodné druhy rýb.Na tento účel sa zdali byť najvhodnejšie ázijské kapre rodu Hypophthalmichthys. V roku 1963 to bol druh Hypophthalmichthys nobilis – tolstolobik pestrý a v roku 1970 Hypophthalmichthys molitrix – tolstolobik biely. Tieto druhy v uzavretých nádržiach naozaj plnili svoju funkciu, avšak prišlo niečo s čím nikto nerátal. Povodne v 80-tych a 90-tych rokoch spôsobili také výrazné stúpnutie hladín, že sa tieto nepôvodné druhy dostali do otvoreného vodného systému a to naraz do povodí viacerých riek. Samozrejme zo začiatku sa ich prítomnosť brala len ako nutné zlo povodní a vzhľadom na rozlohu nebola ich prítomnosť považovaná za väčšiu hrozbu. Dnes je však všetko inak.

Ryby rodu Hypophthalmichthys nemajú v ekosystéme prirodzeného nepriateľa, keďže sa živia fyto a zooplanktónom potravy nájdu v teplejších oblastiach dostatok. Avšak nemajú žalúdok a patria medzi veľké druhy rýb s relatívne nenáročným spôsobom rozmnožovania. Všetky tieto atribúty prispeli k dnešnému stavu rozšírenia a množstva, čo sa prejavilo najmä na rieke Mississippi. Nebezpečnejší z týchto dvoch druhov je najmä tolstolobik biely. Dokáže prefiltrovaním zachytiť a spotrebovať až viac ako 90% planktónu , čo je viac ako dvojnásobok pôvodných druhov. Prispením množstva a veľkosti rýb sa stáva rieka biodiverzitne chudobnou. Nedostatkom netrpia len polupácie pôvodných druhov, napríklad veslonosa Polyodon spathula alebo sladkovodného sleďa Dorosoma cepedianum... ale aj iných obyvateľov priamo či nepriamo zavislých na nimi spotrebovanú potravu .

Navyše tieto druhy sa ťažko lovia klasickým spôsobom a podľa američanov majú priveľa kostí, čo ich robí nezaujímavými pre spotrebu. Najčastejšie sa stávajú pomletím potravou pre iné druhy chovaných živočíchov. Tolstolobik biely je známy tým, že pri strese vyskakuje z vody, často aj niekoľko metrov. Tým sa stal sa nebezpečím nielen pre ekosystém, ale aj pre ľudí. Sám vyskakuje na motorové lode a je nebezpečím pre vodné skútre. Často sa konajú silno obsadené rybačka, ale iným spôsobom. Lov lukom na vyskakujúce ryby.VIDEO z lovu

Vyššie uvedené mapky sú z roku 2010 a v tom období ešte neboli zaznamenané dôkazy o prítomnosti týchto rýb vo Veľkých jazerách. Žiaľ ani elektrický plot v Chicagskom kanáli, ktorý mal zabrániť ich ďalšiemu postupu nebol účinný a koncom roka 2010 bola zaznamenaná DNA tolstolobikov v oblasti veľkých jazier. Čo to znamená výhľadovo pre boj proti ich premnoženiu a pre zachovanie pôvodného ekosystému prepojených jazier je pre vedcov otázka. Či sa s tým príroda vysporiada a ako ? To bude isto trápiť veľa ichtyológov po mnoho rokov a desaťročí.

Pokus vyšiel, rieka vymiera.

Spracoval: Andrej Alena

zobraz všetko


Diskusia k článku:
 
02. 02. 2011 - 20:53:50
Človek je hádam jediný tvor, ktorý úspešne bojuje sám proti sebe. Rieši malé nepríjemnosti a zaručene si vyrobí veľké. Príroda si nakoniec poradí - ale myslím si, že sa nám to nebude páčiť!
02. 02. 2011 - 21:49:12
video z krajiny neobmedzenej hlúposti: http://www.youtube.com/watch?v=nc-e8...
08. 02. 2011 - 09:31:00
..videl som už zopár dokumentov a nieje to sranda..už ich majú aj vo Veľkých jazerách..pôvodné druhy dostávajú na frak..Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.