neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Ceratocephala orthoceras
autor: Majco Mokráň




Rôzne zaujímavosti

Carolus Clusius
( slávni botanici na Slovensku I. )


Najvýznamnejšie osobnosti minulosti, ktoré prispeli k poznaniu kveteny Slovenska

Úvodom musím priznať, že sa necítim byť odborníkom na túto problematiku a určite sa nájde mnoho fotoneťákov, ktorí vedia o tejto téme oveľa viac. Nech sú mi prepáčené prípadné nepresnosti alebo chyby, no k napísaniu tohto seriálu článkov ma doslova ženie mimoriadny obdiv k práci týchto ľudí. To čo dokázali bez fotoaparátov, internetu, áut a mnohých ďalších vymožeností našej doby, je hodné mimoriadnej úcty. Privítam a vopred ďakujem za Vaše pripomienky, doplnenia alebo spresnenie týchto článkov. Dodatočne by sme ich potom upravili. Dúfam, že sa nám spoločne podarí vytvoriť hodnotný a zaujímavý materiál. A ako som v nadpise uviedol, chcem sa venovať výhradne botanikom, ktorých zaujala naša krásna príroda a pôsobili na území dnešného Slovenska.

Začínam 16. storočím, kde siahajú aj začiatky botanického výskumu Slovenska. Údajov z tohto obdobia nie je veľa. Vtedy si ľudia všímali hlavne liečivé a úžitkové rastliny. Botanikou ako vedou sa zaoberali prevažne lekári a kňazi. Vtedy sa ešte ani nepoužívalo binomické názvoslovie pre pomenovanie rastlín. Najvýznamnejším predstaviteľom tohto obdobia (tzv. predlinnéovského), ktorý pôsobil na Slovensku bol Carolus Clusius. Mňa ako fotografa si získal faktom, že veľmi zdôrazňoval aj estetickú hodnotu rastlín. 


I.časť.

Carolus Clusius
(vlast.menom Charles de l’Écluse)
nar.19.2.1526 (Arras-Francúzsko), zomr.4.4.1609 (Leiden-Holandsko)


Carolus Clusius bol slávny holandský botanik a pôsobil ako profesor na univerzite v Leidene a Viedni. Do Viedne prišiel na pozvanie cisára Maximiliána II. Habsburgského v roku 1573 s cieľom zriadiť botanickú záhradu a urobiť výskum miestnej flóry. Od roku 1574 botanizoval aj v okolí Bratislavy a Stupavy . Po prepustení z cisárskych služieb v roku 1589 pokračoval v tejto práci a navštívil aj okolie Trnavy.



Portrét z roku1585, kedy pôsobil aj na Slovensku
(Scaliger Institute of Leiden University Library)

Túto činnosť publikoval v diele Rariorum aliquot Stirpium per Pannoniam et Austriam Observatarum Historia (vydanom v Antverpách roku 1583), kde sú popísané i zobrazené okrem iných aj rastliny z uvedeného územia Slovenska.
Neskôr vydal ďalšie dielo Rariorum Plantarum Historia ( Antverpy 1601 ), kde sú tiež uvedené aj rastliny z okolia Bratislavy. Jeho významnou činnosťou je aj spolupráca pri zavádzaní pestovania zemiakov, tabaku a okrasných cibuľovín – tulipánov, ľalií, kosatcov, korunkovky v strednej Európe. Tiež je považovaný aj za zakladateľa vedeckej mykológie v Uhorsku.






Kniha : Rariorum Plantarum Historia - prvé vydanie súborného diela
(Scaliger Institute of Leiden University Library)

Za jeho mimoriadny vedecký prínos bola na jeho pamiatku pomenovaná celá čelaď Clusiaceae Jump (syn. Guttiferae Juss.) obsahujúca rod Clusia L., z ktorého je u nás známa izbová rastlina klúzia ružová (Clusia rosea Jacq.) pôvodne rastúca v trópoch južnej Ameriky. Druhové meno nesie na jeho počesť mnoho rastlín, no v prvom rade nám slávneho botanika pripomína jeden z našich najznámejších horských kvetov, horec Clusiov (Gentiana clusii Perr. et Songeon). Menej známe sú rimbaba karpatská (Pyrethrum clusii Fisch. ex Rchb.), ostružina Clusiova (Rubus clusii Borbás) či záhadný nátržník Clusiov (Potentilla clusiana Jacq.), ktorý sa nachádza už iba v Čiernom zozname kveteny Slovenskej republiky..

Carolus Clusius pôsobil ako čestný profesor botaniky na univerzite v Leidene až do svojej smrti. Zomrel v roku 1609 a je pochovaný v Leidene v Holandsku.


horec Clusiov (Gentiana clusii)  foto: autor textu 



rimbaba karpatská (Pyrethrum clusii)  foto : Mário Duchoň

Autor textu: Majco Mokráň

Za odbornú korektúru textu a poskytnutie fotky ďakujem Máriovi Duchoňovi.
Zdroj: archív autora a internet

zobraz všetko


Diskusia k článku:
 

Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.