kuňka žlutobřichá (CZ) - Yellow-Bellied Toad (GB) - Gelbbauchunke (D) CHRÁNENÝ DRUH EURÓPSKEHO A NÁRODNÉHO VÝZNAMU (vyhl.24/2003 Z.z.)
Popis : Kunka žltobruchá je príbuznou kunky červenobruchej (Bombina bombina). Je však robustnejšia a dorastá až do dĺžky cez 50 mm. Tupo zakončená hlava, zrenička v tvare srdca a ostro zakončené čierne bradavičky sú len hlavnými z odlišných znakov týchto druhov. Brucho je pokryté sivo čierno - žltou výraznou kresbou a je hladké. Konce prstov sú u tohto druhu žlté až žltooranžové. Hrubý a špinavo sfarbený chrbát ju v bahne, ale aj na súši perfektne kryje pred predátormi. V čase priameho ohrozenia vytvára akúsi kolísku s vyvrátenými nohami a odstrašuje spojou žltou kresbou na nich. Vývoj : Zimovanie prebieha zväčša od októbra do marca až apríla, podľa teplotných podmienok biotopu. V tomto období vyhľadáva vhodné hlbšie vodné plochy a tu zimuje zahrabaná v bahne, alebo na súši zahrabaná v zemi. Ihneď po zimovaní vyhľadáva voľné vodné plochy bez prítomnosti iných druhov žiab a začína párenie, ktorých môže mať aj niekoľko za jedno leto. Asi 100 vajíčok počas jednej znášky býva prichytených na vodných rastlinách. Vajíčka sa vyvíjajú veľmi rýchlo a už asi po 8 dňoch tu máme žubrienky. Na konci leta zväčša prichádza metamorfóza, avšak ojedinele vedia aj prezimovať v larválnom štádiu. Toto trvá zhruba 2 mesiace a máme novú generáciu. V druhom až treťom roku dochádza k dospelosti jedincov. Základom potravy sú červy a drobné bezstavovce.
Výskyt a rozšírenie : Ide o druh viac viazaný na vodné plochy stredných polôh najčastejšie vo výške od 500 do 1200 m n.m. Geograficky sa vyskytuje od Francúzska cez strednú Európu cez Balkánsky poloostov až po Moldavsko. Obýva stojaté a mierne tečúce vody, niekedy aj dočasné kaluže, výmoly alebo zatopené lomy, kde jej rýchly vývoj vajíčok umožňuje rozmnožovanie a existenčné podmienky. Na otvorených priestranstvách ju môžeme pozorovať hlavne večer a v noci, avšak v zalesnených tôňach sa ukazuje aj počas dňa. V nižších polohách 250 - 500 m n.m. sa môžeme stretnúť s hybridom , výsledkom kríženia s kunkou červenobruchou, obývajúcou nižšie polohy . Upozornenie : Kunka žltobruchá vylučuje kožný sekrét, pôsobiaci ako žieravina, ktorý dokáže u ľudí citlivejších na podobné látky vyvolať alergické reakcie! Ochrana : Hoci je kunka žltobruchá zaradená do najnižšieho stupňa ochrany - teda chránený živočích. Je riziko že zásluhou globálneho oteplovania môže príjsť o svoje pôvodné biotopy, čo môže mať za následok samozrejme redukciu populácie. Monitoring a realizácia náprav je preto určite na mieste.
spracoval : Andrej Alena |