neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Emys orbicularis
autor: Ján Chládok




prehľad všetkých fotografií


Pontia edusa (mlynárik rezedový)
Rad: Lepidoptera
Čeľaď: Pieridae (mlynárikovité)
Rod: Pontia
Photo ID: 88687 z galérie Motýle 2012
Autor:

Henrik Kalivoda   
Lokalita: Podunajská rovina (790), Bratislava, Malý Dunaj, SK
Dátum: 20. 10. 2012
Herbár:  
Určovateľ: Henrik Kalivoda


9x


Vaše komentáre a názory k fotografii:
 
21. 10. 2012 - 18:54:14
RE: Michal Koupý (21. 10. 2012 - 02:17:57)
No,tento rok je veľmi zaujímavý, som zvedavý dokedy budú lietať motýle.
22. 10. 2012 - 11:02:03
RE: Michal Koupý (21. 10. 2012 - 21:29:01)
Tak to je naozaj zaujímavé. Mimochodom, práve sa mi začali liahnuť C. erate. Matka bola forma chrysopallida (svetlo ružová) a liahnu sa samice biele, žlté a oranžové!!!! Žiadna chrysopallida a samce sú skoro všetky žlté, pár ich je oranžových. Teda, odchoval som ich už na tisíce a vždy to malo logiku, ale tomuto vôbec nerozumiem. Druhý chov bol žltá samica a všetky samce sú sýto oranžové, dokonca skoro všetky majú voňačkovú škvrnu ako crocea! a samice sú zatiaľ všetky žlté.
22. 10. 2012 - 23:48:01
RE: Michal Koupý (22. 10. 2012 - 21:48:24)
Určite sú to hybridy, ale nikdy sa doteraz nestalo, že by biele samice dávali iné formy ako biele s rôznym nádychom. Samce vždy varírovali a čím neskorší dátum odchytu samice, tak tým sa liahlo viac oranžových samcov, čo má logiku, pretože crocea prilietajú až v lete. A z iných ako bielych samíc sa liahli vždy iba formy totožné s matkou a potom biele. Bolo to tak vždy, mal som chovy z rôznych regiónov Slovenska a všetko išlo podľa tohto vzorca. Rovnako aj crocea - formy helice, helicina atd sa vždy liahnu iba vtedy, keď sú také aj ich matky a vždy sa liahnu z nich aj oranžové samice. V tomto prípade je biely gén recesívny.
No a ak voňačkovým škvrnám - crocea ich má vždy a erate málokedy. Ja sa vždy spolieham na čierny apex predného krídla, erate v ňom nikdy nemá oranžové žilky naprieč celou čiernou škvrnou, má len náznaky ak ich vôbec má. Inak literatúra píše, že biela forma samíc je sedentárna a žltá migračná. Tento rok som sa žltým formám venoval intenzívnejšie, všetko podozrivé žlté som odchytil a zistil som, že sa vyskytujú pomerne bežne v populáciách, aj keď bielych je podstatne viac.
24. 10. 2012 - 11:40:44
RE: Michal Koupý (23. 10. 2012 - 20:33:10)
Problém crocea nie je taký jednoduchý. Tam sa biely gén viaže aj na Y aj na X chromozóm, teda prenášajú ho samce aj samice (predpokladám, že je to ale takto u všetkých Coliasov, ale nikde som k tomu nenašiel relevantnú informáciu), je o tom množstvo prác. Nenapísal som to prvý krát celkom správne, z bielych samíc sú v ďalšej generácie všetky biele iba vtedy, ak sa spári homozygotný recesívny samec (ten je ale vždy oranžový!!!) s rovnakou samicou. Počas mojej praxe som mal ale iba jeden jediný takýto chov. Z toho predpokladám, že takáto situácia nastáva iba veľmi zriedka. Vždy sa snažím zobrať z lokality reprezentatívnu vzorku, takže dúfam, že metodickú chybu asi veľkú nerobím.
To, že bielych samíc crocea býva pomerne dosť ale spôsobuje iná životná stratégia bielych samíc. Čítal som o tom niekoľko prác a vraj biele samice sú lepšie chránené pred predátormi a nie sú také agilné ako oranžové samice a tak stret bielych samíc s rizikovými faktormi je vraj oveľa menší ako pri oranžových. Je to veľmi zaujímavá problematika, v ktorej ešte nemám celkom jasno...
24. 10. 2012 - 23:38:37
RE: Michal Koupý (24. 10. 2012 - 20:49:33)
Tie výskumy boli metodicky veľmi náročné, veľkú časť z nich robili Japonci. Dokonca hľadali húsenice na rôznych biotopoch, motýle potom dochovali, značkovali, sledovali počty nakladených vajec, embryonálny vývin atď, no proste úplne šialenstvo. Japonci majú problematiku erate veľmi dobre zmáknutú, akurát tam nemajú crocea ani nič iné, s čím by sa krížil. Ale aj tak dospeli k značným rozdielom napr. medzi žltou a bielou formou samíc.
Tu bola dnes už zima a skoro celý deň hmla, takže už je asi po sezóne, v sobotu má dokonca snežiť.



© Na fotografiu sa vzťahuje autorský zákon! Použitie, rozmnožovanie
alebo pozmeňovanie fotografie bez predošlého súhlasu autora je trestné!


Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.