neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Emys orbicularis
autor: Ján Chládok




Rôzne zaujímavosti

Mikroskopujeme huby - 2. časť
( Mikroskop )


Jednou zo základných kapitol každej náuky o mikroskopovaní by malo byť zoznámenie sa s mikroskopom, jeho časťami a doplnkami. Poznáme rôzne druhy svetelných mikroskopov. Či už svetlo zabezpečuje žiarovka napájaná z elektrickej siete alebo k tomu slúži zrkadielko, ktoré odráža slnečné žiarenie do optických častí mikroskopu, väčšina časti býva zvyčajne u každého mikroskopu rovnaká.



Obr. 1 - Časti mikroskopu: 1 - okulár, 2 - tubus, 3 - otočná hlavica, 4 - revolverový menič, 5 - objektív, 6 - stolček, 7 - vodič preparátov, 8 - zariadenie na reguláciu prieniku svetla (clona, filter), 9 - stojan mikroskopu, 10 - veľká skrutka (na hrubé ostrenie), 11 - malá skrutka (na doostrovanie), 12 - zdroj svetla, 13 - vypínač, 14 - kábel do elektrickej siete

Okulár (obr. 3) je tá časť, do ktorej sa pozeráme a ktorá opticky zväčšuje obraz vznikajúci v objektíve (napr. 5x, 10x, 16x, 20x). Mnohí si mýlia pojmy objektív a okulár, preto je lepšie si to zopakovať. Podľa spôsobu použitia pri mikroskopovaní húb rozoznávame základný a merací okulár. Na rozdiel od základného je merací okulár doplnený o sklíčko s mikrometrickou stupnicou. Valcovitá časť – tubus – spája okulár s hlavicou mikroskopu (obr. 4) a tá môže byť otočná. Podľa počtu okulárov, resp. tubusov rozoznávame hlavicu monokulárnu (jeden okulár), binokulárnu (dva okuláre), no môže mať okrem dvoch okulárov aj špeciálne vyústenie pre napojenie fotoaparátu či kamery. Ďalšou súčasťou mikroskopu je revolverový menič objektívov (obr. 2). Tie sa vyrábajú s rôznym zväčšením, najčastejšie od 4x až po 100x.



Obr. 2 - Revolverový menič objektívov (4x, 10x, 40x, 100x - imerzný)

Aby sme získali výsledné zväčšenie, vynásobíme zväčšenie objektívu so zväčšením okuláru, teda ak máme nastavený objektív so zväčšením 100x a disponujeme okulárom zväčšujúcim 20x, získame 2000-násobné zväčšenie, ktoré sa považuje za takú hranicu možností svetelného mikroskopu. Na mikroskopovanie húb nám bohato stačí kvalitné 1000-násobné zväčšenie, no pri vážnejšom štúdiu sa samozrejme nezaobídeme bez mikrometrickej stupnice (obr. 13). Pokračujeme stolčekom (obr. 5). Ten má v strede otvor, ktorým prechádza svetlo do optických častí mikroskopu. Pri lacnejších mikroskopoch sú na ňom svorky pre uchytenie preparátu, u kvalitnejších mikroskopov nájdeme zariadenie nielen na uchytenie, ale aj na posúvanie preparátu skrutkami. No nielen horizontálny posuv je dôležitý pri mikroskopovaní. Nemenej významné je zaostrovanie, ktoré zabezpečujú dve skrutky (obr. 6), z ktorých menšia slúži na jemné doostrovanie. Ešte predtým, ako svetlo prenikne zo zdroja cez otvor v stolčeku, prechádza cez clonu (obr. 12), prípadne farebný filter (obr. 11). Clona zabezpečuje reguláciu intenzity svetla pri rôznom zväčšení. To by bolo v skratke k základným častiam mikroskopu, nabudúce sa budeme venovať pomôckam pri mikroskopovaní.



Obr. 3 - Okulár s mikrometrickou stupnicou




Obr. 4 - Otočná hlavica




Obr. 5 - Stolček s vodičom preparátov




Obr. 6 - Veľká a malá skrutka na zaostrovanie




Obr. 7 - Vypínač




Obr. 8 - Zdroj svetla a zariadenie na reguláciu svetla




Obr. 9 - Objektív so 40-násobným zväčšením




Obr. 10 - Objektív zospodu




Obr. 11 - Modrý filter




Obr. 12 - Irisová clona na reguláciu svetla




Obr. 13 - Pohľad cez okulár s mikrometrickou stupnicou


text a fotografie: Ján Červenka

zobraz všetko
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.