neprihlásený návštevník | webfilter: vypnutý |

vyhľadaj  

zobraziť všetky fotografie týždňa
Myopa picta
autor: Laco Tábi




Atlas obojživelníkov ( mloky, žaby )
Nie všetky druhy majú slovenský názov. Pre zobrazenie kompletného zoznamu voľte latinské zoradenie.

Administrátor sekcie Andrej Alena ml.
prehľad NVD
vedecké radenieslovenské radenielen druhy s fotkouvšetky druhy
A - [B] - C - D - E - H - L - M - P - R - S - T - X

 FOTOGRAFICKÝ URČOVACÍ KĽÚČ (zobrazí prehľad čeľadí)
Bombina bombina Linnaeus, 1761

kunka červenobruchá

  

Systém: Animalia - Chordata - Vertebrata - Amphibia - Lissamphibia - Salientia
Rad: Anura
Čeľaď: Bombinatoridae (kunkovité)
Rod: Bombina

- kuňka obecná (CZ) - European Fire-Bellied Toad (GB) - Rotbauchunke (D)

CHRÁNENÝ DRUH EURÓPSKEHO A NÁRODNÉHO VÝZNAMU (vyhl.24/2003 Z.z.)


Popis : Kunka červenobruchá je príbuznou kunky žltobruchej (Bombina variegata). Dorastá do dĺžky 45-50 mm. Má sploštené telo, relatívne krátke nohy, špicatejšie zakončenú hlavu a na rozdiel od kunky žltobruchej aj čierne bradavky bez ostrého zakončenia. To sú len niektoré z odlišných znakov týchto druhov. Nemá vonkajší ušný bubienok. Chrbát má hnedú, alebo šedozelenú farbu s oválnymi tmavými škvrnami. Brucho je pokryté sivočiernou až čiernou farbou so škvrnami oranžovej až červenej farby s množstvom bielych bodiek. Takto sfarbený chrbát ju v bahne, ale aj na súši perfektne kryje pred predátormi. V čase priameho ohrozenia vytvára akúsi kolísku s vyvrátenými nohami a odstrašuje spojou výraznou kresbou na nich.

Vývoj : Zimovanie prebieha zväčša od októbra do marca až apríla, podľa teplotných podmienok biotopu. V tomto období vyhľadáva vhodné hlbšie vodné plochy a tu zimuje zahrabaná v bahne, alebo na súši zahrabaná v zemi. Ihneď po zimovaní vyhľadáva plytšie voľné vodné plochy s hustlu vegetáciou oddeľujúcou miesta kladenia vajíčok od ostatnej vodnej plochy. Párenie prebieha aj 2-3 krát v období do leta. Asi 100 vajíčok počas jednej znášky býva prichytených na vodných rastlinách, alebo kameňoch. Vajíčka sa vyvíjajú veľmi rýchlo a už asi po týždni sú z nich žubrienky. Vývoj vrátane metamorfózy v žabu trvá vecelé tri mesiace a asi dvojcentimetrové žabky prečkajú zimu v úkrytoch na súši. Pohlavnú dospelosť dosahujú v treťom roku života a dožívajú sa v priemere do 15 rokov. Základom potravy sú červy a drobné bezstavovce.

Výskyt a rozšírenie : Ide o druh viac viazaný na vodné plochy nižších polôh najčastejšie vo výške do 500 m n.m. Geograficky sa vyskytuje od Nemecka cez strednú Európu cez Balkánsky poloostov až po Ural. Najsevernejšie sa vyskytuje na juhu Švédska. Obýva stojaté a mierne tečúce plytšie vody, niekedy aj dočasné kaluže, výmoly alebo zatopené lomy, kde jej rýchly vývoj vajíčok umožňuje rozmnožovanie a existenčné podmienky. Na otvorených priestranstvách ju môžeme pozorovať hlavne večer a v noci, avšak v zalesnených tôňach sa ukazuje aj počas dňa. V nižších polohách do 500 m n.m. sa môžeme stretnúť s hybridom , výsledkom kríženia s kunkou žltobruchou, obývajúcou zväčša stredné a vyššie polohy .

Upozornenie : Kunka červenobruchá vylučuje kožný sekrét, pôsobiaci ako žieravina, ktorý dokáže u ľudí citlivejších na podobné látky vyvolať alergické reakcie!

Ochrana : Kunka červenobruchá je zaradená do stupňa ochrany - ohrozený druh. Tým že sa zdržuje v priestore rozvoja, výstavby a stálych zmien , ktoré so sebou prináša hustota osídlenia a technického pokroku, vysúšajú sa prirodzene podmáčané oblasti a regulujú vodné toky, prichádza o pôvodné biotopy . Monitoring, riadna ochrana a realizácia náprav je nutná.

Európske druhy čeľade Bombinatoridae :

Bombina bombina
Bombina pachypus
Bombina variegata



spracoval : Andrej Alena

TOP FOTOGRAFIE (charakteristika druhu)


Braňo Ivčič


Andrej Alena


Andrej Alena


Andrej Alena


Erik Müller


Zmapovaný výskyt druhu - Slovenská republika
Legenda:

Kliknutím na konkrétny záznam (bodku), si zobrazíte podrobnosti o zmapovanom údaji. Prístup k údajom chránených druhov riešia administrátori.

- záznam má exsikát
- záznam bez exsikátu
(5 záznamov)


Všetky fotografie druhu 1 [2] ďaľšia



Pavel Forgáč



Romana Plačková

RE: [2]



Mario Dobránsky

RE: [3]



Mario Dobránsky

RE: [13]



Romana Plačková

RE: [1]



Andrej Alena

RE: [5]

Když jsem ji chvilku hladila po bříšku, tak se hodila do polohy jako náš psík :)

Romana Plačková

RE: [13]



Romana Plačková

RE: [1]



Andy ml.

RE: [1]



Mario Dobránsky

RE: [2]



Andrej Alena



Andy ml.



Andrej Alena

RE: [1]

Rozšírená je od 1. do 4. vegetačného stupňa. Obýva kaluže až veľké rybníky v nížinách, zriedkavo nad 250 m. Po túto nadmorskú výšku na území Slovenska je všade hojná.<br><br><br>Párenie sa začína v apríli alebo v máji, niekedy k nemu dochádza ešte aj koncom júna, resp. v júli. Pravdepodobne, že ide o druhé párenie. Samec chytá samičku prednými nohami na báze zadných končatín. Jedna samička znáša 80 -100 vajíčok, zriedka aj 300.<br><br>K metamorfóze žubrienok na žabky dochádza asi po 3 mesiacoch. No žubrienky možno nájsť vo vode ešte aj v novembri. Dĺžka tela exemplárov ihneď po metamorfóze kolíše od 11 do 22 mm. Koncom leta opúšťajú mláky, potulujú sa po zemi a v jeseň po prvých mrazoch vyhľadávajú zimné úkryty, ktoré sa nachádzajú spravidla neďaleko od vody. V čase nebezpečenstva na suchej zemi buď prchajú, alebo sa pritláčajú k zemi tak, že ohnú predné nohy za hlavu, pričom vyniká pestré zafarbenie niektorých častí ventrálnej strany tela.<br><br>Základnými zložkami potravy sú larvy komárov a chrobákov, ich zastúpenie v priebehu roka klesá, kým lietajúcich foriem v potrave pribúda. Je najdôležitejším ničiteľom lariev komárov, pritom požiera všetky vývojové štádiá kukly nevynímajúc.

Erik Müller

RE: [4]



Laco Tábi

RE: [5]


Všetky fotografie druhu 1 [2] ďaľšia
Copyright © 2004-2021 FotoNet, všetky práva vyhradené.